СТОРІНКА МЕТОДИСТА
Вихователем-методистом Тетяною Брайко проведено практикум для вихователів “Як стати успішним педагогом”. В ході методичного заходу вихователі дізналися якими якостями має володіти сучасний педагог, чим керуватися в професійній діяльності, яку позицію займати щодо своїх вихованців.
Базовий компонент дошкільної освіти. Нова редакція та поради для організації освітнього процесу
Вийшла 22 січня 2021 року
Інваріантний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»
Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»
Оcвітній напрям «Дитина в соціумі»
Освітній напрям «Мовлення дитини»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»
Варіативний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини. Спортивні ігри»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі. Комп’ютерна грамота»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Основи грамоти»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Іноземна мова»
Освітній напрям «Дитина в соціумі. Соціально-фінансова грамотність»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва. Хореографія»
Умови реалізації
Участь сім’ї в розвитку дитини
Взаємодія закладів дошкільної освіти з сім’ями дітей як учасниками освітнього процесу
Педагог як фахівець, який стимулює процес розвитку дитини
Зміст та організація освітнього процесу
Універсальний дизайн у закладі дошкільної освіти
Наступність між дошкільною та початковою освітою в реалізації перспектив розвитку дитини
Роль суспільства та громади у забезпеченні доступної та якісної дошкільної освіти
Значення понять, що вживаються в стандарті
Значення понять, що вживаються у стандарті
БАЗОВИЙ КОМПОНЕНТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
Базовий компонент дошкільної освіти, що є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні, затверджено сьогодні, 12 січня 2021 року. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України. Нова редакція документа дозволить продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти.
«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.
Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами:
- особистість дитини;
- дитина в сенсорно-пізнавальному просторі;
- дитина в природному довкіллі;
- гра дитини;
- дитина в соціумі;
- мовлення дитини;
- дитина у світі мистецтва.
Виконання вимог Стандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у найбільш оптимальній для кожної дитини формі.
Державний стандарт дошкільної освіти це взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти, напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат – компетентність дитини старшого дошкільного віку, а також умови, за яких ці компетентності можуть бути досягнуті.
Оновлений документ заснований на компетентнісному підході, як і Державний стандарт початкової освіти.
Ключові компетентності Базового компонента дошкільної освіти продовжуються в Держстандарті початкової освіти за окремими освітніми галузями. Наприклад, освітні напрями «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» продовжуються математичною та природничою освітніми галузями, а «Дитина у світі мистецтва» – мистецькою та технологічною.
Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі.
“Дитина” Освітня програма для дітей від 2 до 7 років. Оновлена 2020 р.
Оновлена програма “Дитина”
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 440 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА для дітей від 2 до 7 років «Дитина» розроблена відповідно до Базового компонента дошкільної освіти і є комплексною варіативною програмою, в якій відображено вимоги до змісту дошкільної освіти. Зміст освітньої роботи з дітьми структуровано за принципом інваріантності та варіативності, що дає змогу відійти від традиційної системи занять, уможливлює інтеграцію різних видів діяльності та тісно пов’язано з реалія ми життя, потребами та інтересами сучасних дітей. Завдання програми — представити зміст роботи з дітьми різних вікових груп, що відповідає їхнім віковим особливостям та узгоджений з концепцією і програмою НУШ. Основний акцент зроблено на етично-естетичній складовій освітнього процесу, яка сприяє формуванню основ цiннiсних орієнтацій особистості та її духовному розвитку. Реалізація програмних вимог забезпечить належні умови для зростання здорової, щасливої, самодостатньої, творчої особистості.
Методичні рекомендації до Освітньої програми для дітей від 2 до 7 років “Дитина” Оновлено 2021 р.
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 568 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ До освітньої програми для дiтей вiд 2 до 7 років «Дитина» є складовою нового методичного комплекту для закладів дошкільної освіти та батьків дошкільнят. У виданнi розкрито концептуальний підхід до побудови освітньої роботи із сучасними дітьми дошкільного віку, представлено методи і прийоми реалізації завдань кожної освітньої лінії, надано зразки варіативних форм організації взаємодії дітей з іншими учасниками освітнього процесу, представлено нові форми роботи з батьками. Використовуючи методичні рекомендації, педагоги та батьки дошкільнят зможуть успішно формувати особистість дитини, забезпечивши ïй комфортне, iнтелектуально та емоційно насичене життя у період дошкільного дитинства. Методичні рекомендації зорієнтовано на втілення основних положень Базового компонента дошкільної освіти України та завдань Освітньої програми «Дитина».
Як базовий компонент пов’язаний із НУШ?
Безперервний та послідовний розвиток людини від народження і, в ідеалі, упродовж усього життя – це одне з основних завдань сучасного освітнього процесу. У цьому процесі дуже важлива наступність освіти.
Дошкільний вік дитини фахівці визначаєюь як час для формування основ компетентностей і навичок, що стануть у пригоді впродовж усього життя.
Початкова школа безпосередньо пов’язана з дошкіллям і продовжує (особливо – 1–2 класи) діяти за принципами й методиками, що застосовують у садочках:
- використання грияк одного з основних елементів навчання для першачків;
- діяльнісний підхід до навчання, тобто набуття дитиною власного досвіду та умінь через залучення до суто дитячої діяльності – рухової, ігрової, мистецької, пізнавально-дослідницької, господарчо-побутової;
- компетентнісний підхід:формування компетентностей дитини за освітніми лініями з урахуванням її бажань, інтересів, намірів із набутими знаннями, уміннями й навичками;
- інтегрований підхід:формування цілісної картини світу;
- особистісно-орієнтований підхід:посилена увага до індивідуальних потреб дитини, її вподобань, здібностей, ініціативності та креативності.
Чим оновлений БКДО відрізняється від попереднього?
Цей документ базується на гуманістичних засадах виховання майбутнього члена суспільства. Вони викладені в таких базових принципах:
- демократичність, що в цьому контексті означає: дитина має право на самовираження та активну участь в освітньому процесі;
- рівний доступ до якісної дошкільної освіти:кожна дитина, незалежно від умов її проживання, фінансового стану родини та можливих особливостей здоров’я має право на повноцінну дошкільну освіту;
- сталий розвиток– розглядається в БКДО як формування економічної та екологічної свідомості та відповідальності за свої дії;
- міжвідомча взаємодія, державно-громадське, державно-приватне та соціально-педагогічне партнерство– співпраця всіх дотичних до дошкілля установ (державних органів влади, керівництва закладів, педагогічного колективу), а також психологічної, соціальної та медичної служб у дошкільних закладах освіти.
– На що можуть розраховувати діти й батьки?
У дошкільному закладі мають бути забезпечені сприятливі умови для педагогічно-виховної роботи.
Усі ДНЗ, незалежно від форми власності, повинні забезпечувати:
- рівність доступу до дошкільної освіти для всіх дітей раннього та дошкільного віку, у тому числі дітей з ООП;
- солідарну відповідальність держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти та інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей раннього й дошкільного віку;
- можливість для батьків брати активну участь у розвитку компетентностей дитини;
- повагу до дитини та її думки;
- розвиток її творчих здібностей і талантів;
- формування досвіду дитини в спілкуванні з дорослими та однолітками;
- пріоритет – набуття особистого досвіду дитини через діяльність;
- визначення базових якостей особистості, розвиток її активності, самостійності, ініціативності та креативності;
- увагу до методик, що сприяють становленню в дитини емоційно-ціннісного ставлення до оточення та здатності активно відтворювати його у творчій діяльності;
- інтегрований підхід до організації змісту та навчального процесу задля формування цілісної картини світу дитини та основ її світогляду;
- створення сучасного універсального освітнього середовища (доступного, безпечного, розвивального тощо).
Чого навчатимуть дітей у садочках?
Навчання відбувається за освітніми лініями, що визначають його напрям та зміст. Усім лініям притаманне формування досвіду дитини в “дитячій” діяльності (рух, ігри, мистецька, пізнавально-дослідницька, господарчо-побутова).
Як і в стандартах шкільної освіти, у БКДО йдеться про компетентності. Компетентність – це результат освітнього процесу, що виражений у формуванні відповідного емоційно-ціннісного ставлення до оточення, сформованості певних знань, здатності до активного, творчого впровадження набутого досвіду.
Нове в підході до компетентностей у БКДО – інваріативні (незмінні) та варіативні (змінні) компетентності. Проте кожна з них має бути сформована за відповідними освітніми лініями.
- Освітня лінія “Особистість дитини”
Формує такі інваріативні компетентності:
- рухова;
- здоров’язбережувальна;
- особистісна.
У результаті дитина набуває вмінь адекватно діяти в різних життєвих ситуаціях без шкоди для власного здоров’я та безпечно для інших, формується її самосвідомість.
Варіативна компетентність – спортивно-ігрова, тобто вміння грати в спортивні ігри, дотримуватися правил, бути частиною команди (наприклад, футбольної) чи грати індивідуально (шахи).
- Освітня лінія “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”
Інваріативні компетентності:
- предметно-практична;
- технологічна;
- сенсорно-пізнавальна;
- логіко-математична;
- дослідницька.
Дитина вчиться спрямовувати власні відчуття та увагу на пізнання об’єктів довкілля; усвідомлено застосовувати елементарні математичні знання; знаходити варіанти розв’язання логіко-математичних завдань, відповідно до вікових особливостей; аналізувати та узагальнювати; виокремлювати потрібну інформацію про об’єкти довкілля, працювати разом із дорослими та однолітками.
Варіативна компетентність – цифрова. Це вміння безпечно використовувати інформаційно-комунікаційні та цифрові технології для власних потреб та виконання навчальних завдань.
- Освітня лінія “Дитина в природному довкіллі”
Інваріативні компетентності:
- природничо-екологічна;
- навички, орієнтовані на сталий розвиток.
Результат освіти в цьому напрямі – формування розуміння необхідності збереження ресурсів планети та власної відповідальності за природодоцільну поведінку.
- Освітня лінія “Гра дитини”
Інваріативна компетентність – ігрова.
Її результат – здатність дитини до розвитку особистісного потенціалу (фізичного, психічного, соціального, духовного), виявлення творчих здібностей, демонстрування самостійності, ініціативності, організованості, цікавість до пізнання.
- Освітня лінія “Дитина в соціумі”
Інваріативна компетентність – соціально-громадянська. Формує ціннісне ставлення дитини до себе, своїх прав та прав інших людей, культурних надбань українського народу, інших національностей і культур; здатність до прояву особистісних якостей та почуттів; готовність до взаємодії та участі в родинних та суспільних процесах.
Варіативна компетентність – фінансова грамота. Означає здатність дитини раціонально використовувати ресурси, заощаджувати, оцінювати наявні можливості; формує підприємницькі здібності тощо.
- Освітня лінія “Мовлення дитини”
Інваріативні компетентності:
- мовленнєва;
- комунікативна;
- літературно-художня.
Дає змогу за допомогою мови й мовлення пізнавати світ і взаємодіяти з ним, спілкуватися з однолітками та дорослими, поважливо ставитися до друкованих чи електронних книжок, художнього слова.
Варіативні компетентності:
- основи грамоти, тобто оволодіння початковими навичками читання й письма, здатність до фонематичного сприйняття, звукового аналізу елементів мови тощо;
- іноземна мова, що означає базовий рівень володіння іншими мовами.
- Освітня лінія “Дитина у світі мистецтва”
Інваріативна компетентність – мистецька. Це означає обізнаність дитини в різновидах мистецтва; бажання та наявність можливості реалізовувати власний художньо-естетичний потенціал.
Варіативна компетентність – хореографічна, тобто здатність сприймати музику та самовиражатися за допомогою танцю.
– Яка участь батьків у дошкільній освіті дитини?
На відміну від попередніх стандартів дошкільної освіти, нинішній містить не лише перелік обов’язків батьків щодо виховного та навчання дітей, але й має поради, як це можна зробити в домашніх умовах. Усі рекомендації подано за лініями освіти та відповідно до завдань формування окремих компетентностей. Це означає, що батькам варто ознайомитися з текстом стандарту, адже це може полегшити для них розуміння виховного процесу.
Основні настанови для батьків:
- кожен із батьків дитини відповідальний за її виховання, розвиток і навчання, за збереження її життя, зміцнення здоров’я, формування почуття людської гідності та усвідомленого ставлення до здорового способу життя;
- здобуття дитиною дошкільної освіти не звільняє батьків від обов’язку доглядати, піклуватися, виховувати, розвивати й навчати її;
- у сім’ї мають забезпечити створення середовища для додаткового виховання, відповідно до компетентностей освітніх ліній;
- батьки мають право на партнерську взаємодію психолого-педагогічних працівників закладів освіти з членами родини вихованців (іншими словами – на поради й консультації).
– Що змінюється для вихователів садочків?
Вихователі та педагоги дитячих дошкільних закладів визначені як фасилітатори розвитку дитячої особистості. Тобто головне завдання дорослих у ДНЗ – створення сприятливих умов для формування дитини, її світогляду та світосприйняття, інтелектуальної та емоційної безпеки. Тож вихователь повинен звертати увагу на:
- створення психологічно сприятливої атмосфери для дитини;
- побудову взаємин із вихованцями на засадах партнерства;
- формування безпечного освітнього середовища на основі гуманістичних цінностей;
- педагогічне просвітництво та соціально-психологічний супровід сімей своїх вихованців;
- забезпечення психолого-педагогічного просвітництва батьків.
– Як впроваджуватимуть новий БКДО?
У законі “Про освіту” зазначено, що останній рік перед школою є обов’язковим для підготовки дітей дошкільного віку.
З вересня 2021 року всі садочки мають працювати за новим базовим компонентом. До цього часу вони мають оновити свої програми.
Інформація про результативність методичної роботи
за 2023/2024 навчальний рік
В ДНЗ №21 «Оленка» методична робота була спрямована на:
- зростання педагогічної майстерності, впровадження кращого досвіду в освітній процес та сприяння якості дошкільної освіти;
- створення в ДНЗ професійного інформаційного та освітньо-методичного середовища;
- вивчення та розвиток педагогічної компетентності кожного вихователя;
- пошук ефективних засобів удосконалення педагогічної майстерності;
- формування та розвиток творчої індивідуальності педагога;
- популяризація сучасних освітніх технологій;
- опрацювання елементів освітніх технологій та розроблення авторських модифікацій, адаптованих до умов ДНЗ .
Педагогічний колектив закладу у 2022-2023 н.р. продовжив роботу над методичною проблемою «Формування гармонійного розвитку, виховання і соціалізації особистості дитини та професійної компетентності педагога в умовах реформування освіти» та вирішенням таких завдань:
- Розвиток психоемоційної компетентності педагогівдошкільного навчального закладу.
- Національно-патріотичне виховання дошкільників засобами художньо-мовленнєвої діяльності.
- Формування ціннісного ставлення до власного здоров’я дошкільників шляхом партнерської взаємодії дошкільного навчального закладу з сім’єю.
- Проведення самооцінювання діяльності дошкільного навчального закладу за напрямом «Освітнє середовище закладу дошкільної освіти».
Скоординовує методичну роботу наказ «Про організацію методичної роботи» № 15/01-08 ОД від 28.08.2023 року.
Структура методичної роботи в ДНЗ відповідає вимогам МОН України про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами.
Планування методичної роботи навчального закладу відповідає принципам актуальності, науковості, перспективності, доцільності, системності, послідовності.
Постійно-діючі форми методичної роботи:
- педагогічна рада;
- методична рада;
- консультація;
- «Взаємодія дошкільного навчального закладу і школи»
- педагогічна година;
- медико – педагогічна рада;
- семінар-практикум;
- «Батьківський ліцей»;
- тематична фотовиставка;
- робота творчої групи;
– місячник педагогічної майстерності.
– тематичні дні, тижні…
Реалізація завдань Базового компоненту здійснюється виконанням освітньої програми для дітей від 2 до 7 років «Дитина», програми розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років «Віконечко».
Вихователі середніх та старших груп використовували в освітній роботі навчально-методичний комплект «Буду вправним первачком» (видавництво «Генеза»).
Протягом 2023-2024 навчального року пройшли курсову перепідготовку 3 педагогів (вихователь Ковальська О.Б., практичний психолог Лотош В.С., вчитель-логопед Дубовська Ю.П.).
Відповідно річних завдань закладу проведено тематичні вивчення:
наказ від 03.11.2023 р. №31/01-08 ОД «Про стан національно-патріотичного виховання дошкільників», наказ від 07.02.2024 р. №09/01-08 ОД «Про забезпечення психо-емоційної компетенції педагогів», наказ від 02.04.2024р. №16/01-08 ОД «Вивчення стану формування ціннісного ставлення до власного здоров’я дошкільників, наказ від 11.12.2023 р. №37/01-08 ОД «Про само оцінювання за напрямком «Освітнє середовище».
Протягом навчального року здійснювалася контрольно-аналітична діяльність освітнього процесу та системи роботи з дітьми. З метою удосконалення компетентності педагогічних працівників та підвищення ефективності освітнього процесу у здійснено комплесне вивчення стану освітньої роботи у старшій логопедичній групі №5 (вихователі Ренгач К.Д., Дяченко А.І.), наказ від 09.10.2023 р. №29/01-08 ОД «Про комплексне вивчення стану освітнього процесу в старшій логопедичній групі №5».
Щоквартально вихователі закладу проводили моніторингове дослідження засвоєння знань дітей дошкільного віку програми «Дитина». За 2023-2024 н.р. по групах складає:
№1 – 57% |
|
№2 – 62% №4 – 70% №5 – 77% №7 – 73% |
|
№9 – 77% |
|
Загальна успішність засвоєння знань в дошкільних групах за рік становить 70%.
Для забезпечення реалізації права дітей з особливими потребами на рівний доступ до якісної освіти в закладі функціонує дві інклюзивні групи, яку відвідували чотири дитини з особливими потребами. Упродовж навчального року у двох хлопчиків виявлено незначний прогрес розвитку дітей (не систематично відвідували заклад), у двох дівчаток – значна динаміка в розвитку одна з них переходить до школи.
Варто також зазначити що на постійному контролі трималися питання
вироблення у дітей умінь та навичок щодо захисту свого життя і здоров’я під час надзвичайних ситуацій, формування основ безпечної поведінки на дорогах. (тематичні тижні – «Тиждень безпеки», «Абетка дорожнього руху», «Права людини – очима дитини»).
Врахувавши педагогічний досвід роботи з дітьми, можливості закладу у закладі використовуються педагогічні технології, які сприяють гармонійному розвитку дошкільників. До цих технологій відносяться: інформаційно-комунікаційні та здоров’язбережвальні технології: фітбол-гімнастика, балансування, степ-аеробіка, дихальна та пальчикова гімнастики, пісочна терапія, кольоротерапія, самомасаж, музейна педагогіка, «Стіни, що говорять»…
Проведено такі форми методичної роботи з педагогічними працівниками:
- Семінар «Нові освітні технології – шлях до формування компетентності дитини дошкільного віку».
- Семінар-практикум « Організація наукових пікніків в ДНЗ».
- Семінар-тренінг «STREAM –освіта: що і як” .
- Семінар-практикум «Стрес-менеджмент у професійній діяльності педагога»
- Арттерапевтичні вправи: «Портрет особистості», «Моя сім’я у вигляді квітів»
- Майстер – клас з малювання на тканині та створення антистресової іграшки.
– Тренінг «Ви як? Профілактика ментальноо здоров’я»
– Консультації: «Дбаємо про психічне здоров’я»; «Навчаємо дітей позбавлятися фізичного та емоційного напруження»; «Як підтримати себе у стресових умовах: п’ять технік»; «Як підновити стресостійкість педагога».
В рамках місячника педмайстерності проведено наступні заходи:
Завідувач Опара Г.І. та в/методист Брайко Т.А. презентували методичний сайт «Сучасні методики навчання дітей з ООП».
Вихователь Ягода Ю.В. презентувала заняття гурткової роботи «АРТ-дітки» (відкритий перегляд).
Вихователі, що атестуться, підготували педагогічне читання «Ідея національного виховання – головна й визначальна в педагогічній концепції С.Русової».
Вчитель-логопед Діденко Г.Л. та вихователь Ярошик Л.М продемонстрували ефективне використання ігор та вправ для розвитку дрібної моторики як фабричних, так і зроблених власноруч.
Практичний психолог Лотош В.С. провела тренінг для педагогів « Ви як? Профілактика ментального здоров’я» та майстер-клас з виготовлення кульки-атистрес.
Вихователь Кривіцька В.В. провела відкрите заняття для дітей старших груп «Кращої, ніж рідна, мови не буває» до Дня рідної мови.
Вихователі Герасименко А.В. та Ренгач К.Д. провели відкритий показ театралізації авторської казки «Як солом’яний бичок грав та звірів математики навчав».
Вихователь Діденко С.П. презентувала інноваційні технології в організації дослідницько-експериментальної діяльності з дітьми.
Асистент вихователя Зайвенко Г.М. презентувала посібника «Бабуся з хатинкою казок» та нетрадиційні форми роботи з казкою, технологія сторітелінг.
Для проведення дистанційного навчання педагоги використовували такі онлайн – платформи:
Google meet – для взаємозв’язку.
Apowersoft.com –для запису презентацій, відео.
Online-video-cutter.com – відео редактор,
InShot – для створення відео.
Для використання в роботі:
«Сучасне довкілля під крилами захисту»: нові методичні матеріали для педагогів та батьків малечі, НУМО – платформа розвитку дошкільнят, OPTIMA-KIDS- новітня онлайн-платформа.
Участь педагогічних працівників у вебінарах:
Вихователь-методист Брайко Т.А. – 28 сертифікатів.
Вчитель-логопед Дубовська Ю.П. – 5 сертифіката.
Практичний психолог Лотош В.С. має 6 сертифікати.
Вихователі:
Ярошик Л.М. – 6 сертифікатів.
Ягода Ю.В. – 4 сертифікати.
Діденко С.П. – 5 сертифікатів.
Ренгач К.Д. – 2 сертифікати.
Дяченко А.І. – 2 сертфікати.
Артеменко О.М. – 1 сертифікат.
Кривіцька В.В. -1 сертифікат.
Авторський колектив закладу (Опара Г.І., Брайко Т.А., Ягода Ю.В. взяли участь у Всеукраїнському фестивалі кращих практик «Сучасне довкілля під крилами захисту» у номінації «Сучасні якісні практики реалізації змісту освітнього напрямку «Мовлення дитини».
Вихователь-методист Брайко Т.А. та вихователь Аністратенко Л.Г. опублікували статтю «З лялечками граємося-стресу позбавляємося» у фаховому журналі «Дошкільне виховання», 2023, №11.
Вихователь Ягода Ю.В. взяла участь у конкурсі «Global Teacher Prize Ukraine 2023.
6 педагогів закладу (Лотош В.С., Зайвенко Г.М., Аністратенко Л. Г., Макаренко В.О., Брайко Т.А.) взяли участь у обласному бієнале «Ефективні практики в освітньому процесі закладу дошкільної освіти» та отримали подяки за генерацію та трансляцію передового педагогічного досвіду.
Завідувач Опара Г.І. та вихователь-методист Брайко Т.А. взяли участь у обласному конкурсі на кращу серію ЕОР та нагороджені дипломом КНЗ ЧОІПОПП ЧОР.
ДНЗ №21 взяв участь у VІІІ Всеукраїнській акції та став учасником рекорду України «Найбільша кількість занять доброти» в рамках ІІІ Міжнародного заняття доброти від Благодійного фонду «Щаслива лапа» та отримав подяку і пазли «Домашні улюбленці» у подарунок.
Вихованці ДНЗ №21 ”Оленка” долучилися до встановлення Національного рекорду під час проведення флешмобу «White card» до Міжнародного дня спорту на благо розвитку і миру та Всесвітнього дня здоров’я. Вихователь Герасименко А.В. отримала сертифікат.
Дошкільники ДНЗ №21 ”Оленка” взяли участь в Національній руханці в вишиванках “Дякуємо ЗСУ” до Міжнародного дня вишиванки в рамках Національного проєкту “Цікава фізкультура” 2.0 – перезавантаження та нагороджені Почесною грамотою, Дипломом та Відзнакою.
Два педагоги (Ренгач К.Д. та Ягода Ю.В.) отримали сертифікати.
Заклад нагороджено грамотою за активну участь у всеукраїнській благодійній акції «Смілива гривня».
Новорічні фотозони закладу були представлені на «Різдвяному конкурсі».
Вихованці старших груп долучилися до конкурсу «Гратися і не боятися» UNICEF Ukraina в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» та отримали грамоти та подарунок.
Заклад отримав сертифікат за участь у «Марафоні добрих справ» у межах заходів з нагоди святкування Всеукраїнського дня добрих справ #Щедрий вівторок.
Вихователь-методист Брайко Т.А. взяла участь у обласному інтернет-семінарі «Актуальні аспекти демократичного підходу до організації освітнього процесу у закладах дошкільної освіти».
Педагоги закладу долучилися до написання Всеукраїнського радіо диктанту.
Педагоги закладу (практичний психолог Лотош В.С., вихователь Ланова О.Ф.) взяли активну участь у міському проєкті «Рука допомоги», отримали подяки.
За підсумками проведення міської виставки – конкурсу «Нова українська школа Смілянської міської громади» у 2023-2024 навчальному році т ворча група у складі Брайко Тетяни Анатоліївни, вихователя-методиста,
Аністратенко Любові Григорівни, Воскреси Ніни Іванівни, Кривіцької Валентини Володимирівни, вихователів, Зайвенко Галини Миколаївни, асистента вихователя, Лотош Валентини Сергіївни, практичного психолога нагороджено грамотою управління освіти, молоді та спорту за методичний посібник «Авторські дидактичні засоби навчання», та вихователь Ягода Юлія Вікторівна за авторську гурткову роботу «АРТ-дітки».
На сайті закладу та сторінці фейсбук групи «ДНЗ 21» систематично поновлюється корисна інформація для батьків, досягнення, цікаві події закладу та фото-відео матеріали про сезонні та народні свята, тематичні тижні та дні, проведені у закладі протягом року такі, як День Незалежності, День Знань, День фізкультури та спорту, День миру, День дошкілля, Тиждень безпеки дорожнього руху, День захисників і захисниць, День дружби, День козацтва, свято Миколая, День дитини, День Гідності і Свободи, день домашніх тварин, Тиждень правових знань, День української хустки, свято Різдво Хрестове, День Соборності, свято Стрітення, День єднання, День рідної мови, День народження Лесі Українки, свято Масниці, «Шевченківські читання», день сміху, день землі, день казки, день щастя, День матері, День здоров’я, День охорони праці, День пам’яті і примирення, фестиваль «Гармонія руху», свято Великодня, День Європи в України, День сім’ї, День вишиванки, Тиждень безпеки …
Для забезпечення реалізації права дітей з особливими потребами на рівний доступ до якісної освіти в закладі функціонує дві інклюзивні групи, яку відвідували чотири дитини з особливими потребами. Упродовж навчального року у двох хлопчиків виявлено незначний прогрес розвитку дітей (не систематично відвідували заклад), у двох дівчаток – значна динаміка в розвитку одна з них переходить до школи.
Щороку здійснюється передплата такої періодики: «Дошкільне виховання» з додатками, Е-жукнали: «Практика управління дошкільним закладом», «Практичний психолог: Дитячий садок», «Методична скарбничка вихователя» «Діти з особливими освітніми потребами», «Вихователь-методист» «Медична сестра дошкільного закладу», «Музичний керівник».
У методичному кабінеті регулярно організуються виставки, поновлюються стенди як епізодичні так і постійно діючі: «Новинки літератури», «На допомогу вихователю» «Готуємось до атестації», «Вивчаємо педагогічну спадщину».
Вся дидактична база методичного кабінету систематизована відповідно до каталогу. Доцільно відмітити, каталог елекронних посібників методичної літератури та посібників систематизований за розділами Базового компоненту.
У методичному кабінеті створені належні умови для підвищення професійного рівня та формування інноваційної компетентності педагогів.
З метою інформаційного забезпечення освітнього процесу методичний кабінет підключений до всесвітньої мережі – інтернет, в наявності принтер з можливостями кольорового друку, ламінатор, кабінет поповнений програмами освіти та новинками методичної літератури, дидактичними посібниками, фаховими журналами.
Також поновлювалися методична література з інклюзивної освіти, фізичного розвитку дошкільнят, придбано та виготовлено ігри для розвитку мовлення та сеснсорики в ресурсній кімнаті для дітей з ООП.
Підвищенню якості дошкільної освіти сприяє тісна співпраця дошкільних навчальних закладів з батьківською громадою, спрямована на підвищення психолого-педагогічної культури родин. Традиційно з батьками проведено: загальні збори; засідання ради ДНЗ, групові збори, бесіди, консультації; фотовиставки дитячих робіт; анкетування батьків. Для батьків поповнювалися інформаційні батьківські куточки, стенди з рекомендаціями спеціалістів, проводився соціально-педагогічний патронат сімей з дітьми дошкільного віку, робота консультативного центру для батьків з питань психологічної підтримки умовах воєнного стану, підготовки дітей до школи… Певна робота проводилася з дітьми та їх батьками щодо попередження різних видів дитячого травматизму та дій при виявленні вибухонебезпечних предметів.
З метою формування позитивного іміджу дошкільного закладу створено сайт ДНЗ, який систематично поповнюється і є дієвим просвітницьким засобом серед батьків та колег та сторінка в соціальній мережі «Фейсбук».
Аналіз оцінювання виконання річних завдань 2023/2024 н. р. показав, що пріоритетними завданнями для вдосконалення роботи методичної служби на наступний період розвитку залишаються:
- впровадження соціально значущих освітніх послуг, авторських педагогічних технологій та проектів в освітній процес;
- створення умов для досягнення стійкої мотивації педагогів на зростання професійної майстерності;
- розвиток творчого потенціалу, професійної компетентності, здатності до самостійної побудови своєї кар’єри, вивільнення прихованих резервів професійного зростання через різні форми професійної освіти і самоосвіти.
Основними проблемами методичної роботи з кадрами є:
- недостатнє залучення педагогів до участі в інтернет-заходах, конкурсах, інноваційних проектах;
- популяризація найкращих розробок педагогів у фахових виданнях,
– частина вихователів відчувають труднощі при створенні мультимедійних засобів навчання.
Методичні рекомендації:
Вихователю-методисту Брайко Т.А.:
- Протягом 2024-2025 н.р. провести з педагогами продовжити практичні заняття щодо цифровізації освітнього процесу.
- З 01.09.2024р. активізувати роботу щодо участі педагогів у міській виставці та обласних заходах.
- Протягом 2024-2025 н.р. розширити спектр використання ефективних форм роботи з педагогами.
Вихователь-методист Т.А. Брайко
30.08.2024 року проведено настановчу педагогічну раду
04.06.2024 року проведено засідання педагогічної ради №4
19.03.2024 року проведено засідання педагогічної ради №3 .
Інформація про проведення місячника педагогічної майстерності
у ДНЗ №21 «Оленка»
«Педагогічна майстерність не є справою талановитих людей, майстром може зробитися кожний, якщо йому допоможуть і якщо він сам буде працювати» А.Макаренко.
Саме під таким гаслом розпочався традиційний місячник педагогічної майстерності у нашому закладі. Він сприяв підвищенню професійної майстерності педагогів, обміну педагогічним досвідом, забезпечив індивідуальний підхід у формуванні і підвищенні рівня компетентності, створив умови для реалізації творчого потенціалу як колективу в цілому, так і кожного його члена.
Сьогодення потребує створення вихователем таких умов навчання й виховання, за яких дошкільнята відчуватимуть себе індивідуальною неповторністю, відчуватимуть свою значущість, стануть активними суб’єктами навчання, а в майбутньому – успішним учнями. А творчий вихователь у постійному пошуку ключів до його успіху.
Результативною формою методичної роботи щодо підвищення педагогічної майстерності педагогів дошкільного навчального закладу є місячник педагогічної майстерності, що пройшов протягом лютого 2024 року.
Всі заходи, проведені упродовж місяця, сприяють ознайомленню із новітніми освітніми технологіями, методиками, стратегіями, методами, прийомами педагогічної діяльності щодо поліпшення якості педагогічного процесу, формуванню власного творчого почерку у педагогічній діяльності, ознайомленню із творчою лабораторією колег.
Вихователь-методист Брайко Т.А. на педагогічній годині ознайомила педагогів з планом проведення місячника педагогічної майстерності дошкільного закладу. Захід проведено у форматі «Педагогічної ярмарки», де педагоги пропонували свої творчі наробки, знахідки, обмінювалися досвідом («товаром»)..
Так завідувач Опара Г.І. та в/методист Брайко Т.А. презентували веб-сайту
«Сучасні методики навчання дітей з ООП».
Також в/методист Брайко Т.А. провела семінар «Нові освітні технології – шлях до формування компетентності дитини дошкільного віку».
Вихователь Ягода Ю.В. презентувала заняття гурткової роботи «АРТ-дітки» (відкритий перегляд).
Вихователі, що атестуться, підготували педагогічне читання «Ідея національного виховання – головна й визначальна в педагогічній концепції С.Русової».
Вчитель-логопед Діденко Г.Л. та вихователь Ярошик Л.М продемонстрували ефективне використання ігор та вправ для розвитку дрібної моторики як фабричних, так і зроблених власноруч.
Практичний психолог Лотош В.С. провела тренінг для педагогів « Ви як? Профілактика ментального здоров’я» та майстер-клас з виготовлення кульки-атистрес.
Вихователь Кривіцька В.В. провела відкрите заняття для дітей старших груп «Кращої, ніж рідна, мови не буває» до Дня рідної мови.
Вихователі Герасименко А.В. та Ренгач К.Д. провели відкритий показ театралізації авторської казки «Як солом’яний бичок грав та звірів математики навчав».
Вихователь Діденко С.П. презентувала інноваційні технології в організації дослідницько-експериментальної діяльності з дітьми.
В/методист Брайко Т.А. познайомила з використанням «Наукових пікніків в ДНЗ».
Асистент вихователя Зайвенко Г.М. презентувала посібника «Бабуся з хатинкою казок» та нетрадиційні форми роботи з казкою, технологія сторітелінг.
Відкриті заняття, години спілкування, розваги – це завжди свято і для дітвори, і для її наставників. Майже кожного дня таке маленьке свято відбувалось у групах дитячого садка.
Місячник засвідчив, що педагоги закладу мають достатній творчий потенціал та прагнуть працювати у відповідності до сучасних освітніх вимог.
План
проведення місячника педагогічної майстерності в ДНЗ №21 «Оленка»
«Педагогічна майстерність не є справою талановитих людей, майстром може зробитися кожний, якщо йому допоможуть і якщо він сам буде працювати» А.Макаренко.
№ |
Назва заходу
|
Відповідальний |
Дата проведення |
1 |
Відкриття місячника педмайстерності. Сучасні методики навчання дітей з ООП. Презентація веб-сайту. |
Опара Г.І. Брайко Т.А.
|
06.02.2024
|
2 |
Огляд новинок методичної літератури. Семінар «Нові освітні технології – шлях до формування компетентності дитини дошкільного віку». |
Брайко Т.А.
|
08.02.2024
|
3 |
Презентація гурткової роботи «АРТ-дітки» (відкритий перегляд) |
Ягода Ю.В. |
13.02.2024
|
4 |
Педагогічне читання «Ідея національного виховання – головна й визначальна в педагогічній концепції С.Русової |
Вихователі груп
|
13.02.2024 |
5 |
Використання вправ для розвитку дрібної моторики
|
Діденко Г.Л., Ярошик Л.М. |
15.02.2024 |
6 |
Семінар-тренінг для педагогів «Ментальне здоров’я працівників: як подолати тривоги і залишатися продуктивним» |
Лотош В.С.
|
15.02.2024 |
7 |
«Кращої, ніж рідна, мови не буває» до Дня рідної мови. |
Ярошик Л.М., Діденко С.П. |
20.02.2024
|
8 |
Відкритий перегляд театралізації авторської казки «Як солом’яний бичок грав та звірів математики навчав»
|
Герасименко А.В., Ренгач К.Д.. Дяченко А.І. |
21.02.2024 |
9 |
Інтерактивний семінар «Формування основ соціальної компетентності та навичок фінансової грамотності у дошкільників». |
Брайко Т.А.
|
21.02.2024 |
10 |
Інноваційні технології в організації дослідницько-експериментальної діяльності з дітьми. |
Діденко С.П. |
22.02.2024 |
11 |
«Я – STEM-дослідник» Наукові пікніки в ДНЗ. |
Брайко Т.А.
|
22.04.2024 |
12 |
Нетрадиційні форми роботи з казкою. Презентація посібника «Казка в банці» |
Зайвенко Г.М.,
|
27.02.2024
|
Вихователь-методист ДНЗ №21 «Оленка» Брайко Т.А.
07.12.2023 проведено засідання педагогічної ради №2
Розглянуто питання про створення предметно-просторового розвивального середовища в закладі та результати вивчення стану національно-патріотичного виховання засобами художньо-мовленнєвої діяльності.
Проаналізовано результати моніторингу досягнень дітей за І квартал, визначено шляхи подолання педагогічних втрат.
Вихователь логопедичної групи Ягоди Ю.В. поділилася досвідом щодо
національно-патріотичного виховання дошкільників засобами художнього слова.
Вихователі обмінялися досвідом про свою систему роботи з національно-патріотичного виховання дошкільників та результатами анкетування батьків з даного питання.
Цікавим та корисним був «Аукціон методичних знахідок», де педагоги презентували авторських дидактичні ігор з національно-патріотичного виховання.
З 6 по 10 листопада в ДНЗ №21 проведено тематичне вивчення «Національно-патріотичне виховання засобами художньо-мовленнєвої діяльності». Вихователями груп проведено інтегровані заняття з тем: «З Україною в серці», «Український національний одяг», «Мій перший вінок», «Хай в серці кожної дитини живе любов до України», «Прислів’я про Україну», «Каша як народний символ України», «Хліб – наша святиня»
ЗАВДАННЯ 2023/2024 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
Педагогічний колектив дошкільного закладу продовжить роботу над методичною проблемою «Формування гармонійного розвитку, виховання і соціалізації особистості дитини та професійної компетентності педагога в умовах реформування освіти» та вирішенням таких завдань:
-
Розвиток психоемоційної компетентності педагогівдошкільного навчального закладу.
-
Національно-патріотичне виховання дошкільників засобами художньо-мовленнєвої діяльності.
-
Формування ціннісного ставлення до власного здоров’я дошкільників шляхом партнерської взаємодії дошкільного навчального закладу з сім’єю.
-
Проведення самооцінювання діяльності дошкільного навчального закладу за напрямом «Освітнє середовище закладу дошкільної освіти».
Інформація про результативність методичної роботи
за 2022/2023 навчальний рік
В ДНЗ №21 «Оленка» методична робота була спрямована на:
- зростання педагогічної майстерності, впровадження кращого досвіду в освітній процес та сприяння якості дошкільної освіти;
- створення в ДНЗ професійного інформаційного та освітньо-методичного середовища;
- вивчення та розвиток педагогічної компетентності кожного вихователя;
- пошук ефективних засобів удосконалення педагогічної майстерності;
- формування та розвиток творчої індивідуальності педагога;
- популяризація сучасних освітніх технологій;
- опрацювання елементів освітніх технологій та розроблення авторських модифікацій, адаптованих до умов ДНЗ .
Педагогічний колектив закладу у 2022-2023 н.р. продовжив працювати над проблемою: «Формування гармонійного розвитку, світоглядних орієнтирів, духовно-моральних цінностей особистості та професійної компетентності педагога в умовах реформування освіти» та спрямував свої зусилля на реалізацію річних завдань:
- формування навичок основ безпеки під час воєнного стану,
- національно-патріотичне виховання дошкільників.
Скоординовує методичну роботу наказ «Про організацію методичної роботи» № 20/01-08 від 30.09.2022 року. В зв’язку з тим, що заклад перебував на простої з 24 лютого 2022 по 24 квітня 2023 року, більшість методичних заходів проводилася в дистанційному режимі, моніторинг засвоєння знань дітей не проводився. Взаємозв’язок з дітьми та батьками в період простою відбувався із використанням дистанційних форм навчання.
Структура методичної роботи в ДНЗ відповідає вимогам МОН України про організацію методичної роботи з педагогічними кадрами.
Планування методичної роботи навчального закладу відповідає принципам актуальності, науковості, перспективності, доцільності, системності, послідовності.
Постійно-діючі форми методичної роботи:
- педагогічна рада;
- методична рада;
- консультація;
- «Взаємодія дошкільного навчального закладу і школи»
- педагогічна година;
- медико – педагогічна рада;
- семінар-практикум;
- «Батьківський ліцей»;
- тематична фотовиставка;
- робота творчої групи;
– місячник педагогічної майстерності.
– тематичні дні, тижні…
Реалізація завдань Базового компоненту здійснюється виконанням освітньої програми для дітей від 2 до 7 років «Дитина», програми розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років «Віконечко».
Вихователі середніх та старших груп під час дистанційного навчання активно апробовували навчально-методичний комплект «Буду вправним первачком» (видавництво «Генеза»).
Протягом 2022-2023 навчального року пройшли курсову перепідготовку 10 педагогів ( Ярошик Л.М., Зайвенко Г.М., Кривіцька В.В., Воскреса Н.І., Євенко А.М., Ягода Ю.В., Артеменко О.М., Піскун В.І., Діденко С.П., Боженко Л.І. ).
Проведено інші форми методичної роботи з педагогічними працівниками: Майстер – клас «Створення відеозанять для дистанційного навчання».
Інтерактивний семінар «Дистанційне навчання дошкільників: виклики, рішення, досвід», тьюторіал «Доброчесність педагога», тренінг «Особливості патріотичного виховання дошкільників на сучсаному етапі», уроки з мінної безпеки,
тематична педгодина “Міфи як основа сучасного патріотичного виховання”.
- В рамках місячника педмайстерності проведено:
Інтерактивний семінар «Уроки нової української школи. Компетентнісний підхід до освітнього процесу в ЗДО та початковій школі». (Завдання спрямовані на поглиблення знань педагогів щодо компетентнісного підходу до освітнього процесу в ДНЗ та початковій школі, ознайомлення з сучасними технологіями формування компетенностей дітей у Новій українській школі, формування професійних вмінь педагогів щодо використання ефективних методів формування дошкільної зрілості, сприяння розвитку аналітичних умінь педагогів, підсилення мотиваці щодо осучаснення освітнього процесу в ДНЗ), провела вихователь-методист Брайко Т.А.
– Конкурс на кращий дидактичний посібник (Педагоги презентували ігри логіко-математичного, сенсорного, мовленнєвого, екологічного спрямування, для розвитку дрібної моторики та пізнавальних інтересів).
– Презентація фетрових посібників: «Пори року», «Овочі», «Фрукти», «Комахи», «Квіти», «Транспорт»,«Свійські тварини», «Дикі тварини». (З допомогою цих посібників дорослі можуть уточнити, збагатити і закріпити знання дітей з цих тем. Спочатку дитина слухає розповідь дорослого про пору року, її особливості за посібником, закріплює цю розповідь, переглядаючи мультфільм (ми створили 4 мультфільми за порами року), презентувала вчитель-логопед Макаренко В.О.
– Літературне кафе «На гостини до Лесі» (захід проведено у форматі кафе з улюбленими стравами Лесі Укрвїнки, за компютерно підтримки педагоги дізналися про цікаві, маловідомі факти життя та творчості поетеси), підготували та провели виххователі Ягода Ю.В., Воскреса Н.І .
– Круглий стіл «Казкотерапія в роботі з дітьми з ООП (асистент вихователя запропонувала цікаві завдання, вправи за казками).
Використання Монтессорі-ігор в освітній діяльності (Вихователь Ягода Ю.В. презентувала досвід роботи, використання фабричних ігор).
– Презентація дидактичних вправ з використанням поп-ітів (Вихователі Спіцька С.О., Ренгач К.Д. продемонстрували цікаві ігрові завдання для дітей різного віку).
Для проведення дистанційного навчання педагоги використовували такі онлайн – платформи:
Google meet – для взаємозв’язку.
Apowersoft.com –для запису презентацій, відео.
Online-video-cutter.com – відео редактор,
InShot – для створення відео.
Для використання в роботі:
«Сучасне довкілля під крилами захисту»: нові методичні матеріали для педагогів та батьків малечі, НУМО – платформа розвитку дошкільнят, OPTIMA-KIDS- новітня онлайн-платформа.
Участь педагогічних працівників у вебінарах:
Вихователь-методист Брайко Т.А. має 14 сертифікатів.
Вихователі Андрущенко О.Ю., Ягода Ю.В., Діденко С.П. мають 3 сертифікати.
Практичний психолог Лотош В.С. має 4 сертифікати.
6 педагогів (Брайко Т.А., Андрущенко О.Ю., Ягода Ю.В., Діденко С.П., Дяченко А.І., Ренгач К.Д.) взяли участь у «Практикумі сучасного дошкілля»
(5 вебінарів, «Буду вправним першачком»), мають відповідно 6 сертифікатів.
Педагоги закладу взяли участь у методичних заходах на обласному рівні, а саме:
Обласний конкурс «STEM-проєкт: ідеї, винаходи, відкриття», Брайко Тетяна Анатоліївна, «Наукові пікніки у закладі дошкільної освіти», диплом ІІ ступеня.
Обласний конкурс на кращий ЕОР-2023, Макаренко Вікторія Олександрівна, «Кольорові казки», ІІІ місце.
Дошкільний навчальний заклад №21 «Оленка» взяв участь у міській виставці-конкурсі “Нова українська школа Смілянської міської громади”, на якій представлені дидактичні посібники та роботи педагогів закладу (Макаренко В.О., Аністратенко Л.Г., Воскреси Н.І., Ренгач К.Д., Зайвенко Г.М.)
Вихователь Аністратенко Л. Г. нагороджена Грамотою УОМС за результативну участь у міській виставці «Нова українська школа Смілянської міської територіальної громади» (дидактичний посібник «Антистресові ляльки»).
Практичний психолог Лотош В.С провела тренінг «Аптечка самодопомоги. Формування навичок зняття емоційно напруги». В дистанційному режимі надавала консультації та поради для педагогів і батьків дітей, що розміщенні у вайбер-групах та на сайті закладу зі зниження рівня тривожності, страху, емоційної підтримки.
З відновленням роботи закладу практичний психолог Лотош В.С. проводила ігри та вправи з дітьми раннього віку для полегшення адаптації дітей до умов дошкільного закладу.
Зі старшими дошкільниками провела діагностику готовності дітей до школи (КДЗ «Чарівні перетворення» – інструментарій оцінювання готовності дитини старшого дошкільного віку до навчання в умовах реформування української школи). З 10.05.2023р. по 31.05.2023 р. проводила корекційно-відновлювальну роботу з дітьми з особливими освітніми потребами: Фабрицькою Ольгою, Волошиним Володимиром, Брайко Яною. У розвитку дітей спостерігається незначний прогрес, тому ці діти потребують подальшої корекційно-розвивальної допомоги в інклюзивних групах.
Також практичний психолог Лотош В.С. Підготувала відеоматеріал для міського телепроєкту «Іграшки, які можна зробити власноруч».
Протягом навчального року вчитель-логопед Макаренко В. О. надавала консультації для батьків дітей логопедичних груп №5,6,9 (що розміщені у вайбер-групі та на сайті закладу) з постановки, автоматизації та диференціації свистячих, шиплячих, сонорних звуків. Вчитель-логопед проводила логопедичні заняття з розвитку грамоти в дистанційному режимі. З 10.05.2023 по 31.05.2023 проводила корекційно-відновлювальну роботу з трьома дітьми з особливими освітніми потребами в інклюзивних групах: Фабрицькою Ольгою, Волошиним Володимиром, Брайко Яною. У розвитку дітей спостерігається незначний прогрес. Тому усі ці діти потребують подальшої корекційно-розвиткової допомоги в інклюзивних групах.
Слід зазначити, що 24 педагога закладу взяли участь у «Педагогічному профтесті», І-рейтингове місце. (24 сертифіката).
16 педагогів взяли участь у «Місяці цифрової грамотності» від Черкаської ОВА. Переглянули 5 серіалів, отримали 44 сертифікати.
3 педагога (Брайко Т.А., Дяченко А.І., Ренгач К.Д.) успішно завершили курс «Цифрові інструменти Google для освіти», мають 3 сертифікати.
2 педагоги (Брайко Т.А., Герасименко А.В.) успішно завершили курс «Навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів» (3 сертифікати).
2 педагога (Брайко Т.А., Андрущенко О.Ю.) пройшли онлайн-курс «Дивись під ноги. Дивись, куди йдеш», мають 2 сертифікати.
Заклад брав участь у Всеукраїнській освітній ініціативй «Марафон добрих справ», нагороджено Грамотою, має сертифікат учасника ІІ Міжнародного заняття доброти та грамоту за 1-ше рейтингове місце у загальному заліку всеукраїнського ЛАЙТ-КОНКУРСУ «Краща ресурсна кімната ЗДО»-2023. ДНЗ №21 «Оленка» долучився до фізкультурно-оздоровчого заходу MOVE Week 2023.
Педагоги закладу долучилися до написання Всеукраїнського радіо диктанту.
Педагогічні працівники закладу брали участь в міському телепроєкті «Вітрила творчості та мрій», 7 ефірів (4 з них провела Макаренко В.О.).
На сторінці фейсбук групи «ДНЗ 21» розміщено фото та відео матеріали про всі події закладу протягом року, наприклад:
Творчі зустрічі з смілянськими письменницями Л. Блискавицею та В. Синаєвською, «Шевченківські читання», День українсько хустки, День чаю,
«Григорій Сковорода як символ мудрості укрансько землі», «Педагогічна спадщина О.А.Захаренка», День мови, День матері, День здоров’я, День пам’яті і примирення, Фестиваль «Гармонія руху», Тиждень безпеки …
Щороку здійснюється передплата такої періодики: «Дошкільне виховання» з додатками, Е-жукнали: «Практика управління дошкільним закладом», «Практичний психолог: Дитячий садок», «Методична скарбничка вихователя» «Діти з особливими освітніми потребами», «Вихователь-методист» «Медична сестра дошкільного закладу», «Музичний керівник».
У методичному кабінеті регулярно організуються виставки, поновлюються стенди як епізодичні так і постійно діючі: «Новинки літератури», «На допомогу вихователю» «Готуємось до атестації», «Вивчаємо педагогічну спадщину».
Вся дидактична база методичного кабінету систематизована відповідно до каталогу. Доцільно відмітити, каталог елекронних посібників методичної літератури та посібників систематизований за розділами Базового компоненту.
У методичному кабінеті створені належні умови для підвищення професійного рівня та формування інноваційної компетентності педагогів.
З метою інформаційного забезпечення освітнього процесу методичний кабінет підключений до всесвітньої мережі – інтернет, в наявності принтер з можливостями кольорового друку, ламінатор, кабінет поповнений програмами освіти та новинками методичної літератури, дидактичними посібниками, фаховими журналами.
Також поновлювалися методична література з інклюзивної освіти, фізичного розвитку дошкільнят, придбано та виготовлено ігри для розвитку мовлення та сеснсорики в ресурсній кімнаті для дітей з ООП.
Підвищенню якості дошкільної освіти сприяє тісна співпраця дошкільних навчальних закладів з батьківською громадою, спрямована на підвищення психолого-педагогічної культури родин. Традиційно з батьками проведено: загальні збори; засідання ради ДНЗ, групові збори, бесіди, консультації; фотовиставки дитячих робіт; анкетування батьків. Для батьків поповнювалися інформаційні батьківські куточки, стенди з рекомендаціями спеціалістів, проводився соціально-педагогічний патронат сімей з дітьми дошкільного віку, робота консультативного центру для батьків з питань психологічної підтримки умовах воєнного стану, підготовки дітей до школи… Певна робота проводилася з дітьми та їх батьками щодо попередження різних видів дитячого травматизму та дій при виявленні вибухонебезпечних предметів.
З метою формування позитивного іміджу дошкільного закладу створено сайт ДНЗ, який систематично поповнюється і є дієвим просвітницьким засобом серед батьків та колег та сторінка в соціальній мережі «Фейсбук».
Аналіз оцінювання виконання річних завдань 2022/2023 н. р. показав, що пріоритетними завданнями для вдосконалення роботи методичної служби на наступний період розвитку залишаються:
- впровадження соціально значущих освітніх послуг, авторських педагогічних технологій та проектів в освітній процес;
- створення умов для досягнення стійкої мотивації педагогів на зростання професійної майстерності;
- розвиток творчого потенціалу, професійної компетентності, здатності до самостійної побудови своєї кар’єри, вивільнення прихованих резервів професійного зростання через різні форми професійної освіти і самоосвіти.
Основними проблемами методичної роботи з кадрами є:
- недостатній рівень опанування сучасного програмно-методичного забезпечення.
- недостатнє залучення педагогів до участі в інтернет-заходах, конкурсах, інноваційних проектах;
- популяризація найкращих розробок педагогів у фахових виданнях,
– частина вихователів відчувають труднощі при створенні мультимедійних презентацій, користуванні інтернетом.
Методичні рекомендації:
Вихователю-методисту Брайко Т.А.:
- Протягом 2023-2024 н.р. провести з педагогами серію практичних занять «Цифрові інструменти-помічники в освітній роботі ДНЗ».
- З 01.09.2023р. активізувати роботу щодо залучення педагогів до участі у міській виставці.
- Протягом 2023-2024 н.р. розширити спектр використання ефективних форм роботи з педагогами.
Вихователь-методист Т.А. Брайко
В ДНЗ №21 «Оленка» 8 червня проведено засідання педагогічної ради, на якій підведено підсумки минулого навчального року, заслухано звіти про результативність роботи служб дошкільного закладу протягом 2022-2023 н.р., та готовність дітей до навчання в школі. Обговорено проблеми дитячого травматизму та затверджено план роботи на літній період 2023р. Визначено недоліки в роботі закладу, окреслено шляхи їх подолання.
Педагоги ДНЗ #21 ”Оленка” щиро вдячні видавництву “Генеза” та команді, яка створила НМК “Буду вправним першачком” за низку надзвичайно корисних вебінарів “Практикум сучасного дошкілля”, які відбулися в квітні-травні 2023 р. Наші педагоги здобули нові знання та компетенції та готові до нового навчального року
Видавництво “Генеза”
Буду вправним першачком
Запрошуємо усіх бажаючих взяти участь у заходах в рамках ”Місяця цифрової грамотності” від Черкаської ОВА, який проходить з 01.04.2023 по 20.04.2023 року.
Дошкільний навчальний заклад #21 бере участь у заході “Місяць цифрової грамотності”.
Запрошуємо батьківську громадськість зареєструватися на платформі Дія.Цифрова освіта https://osvita.diia.gov.ua. та ознайомитися з освітніми серіалами “Кіберняні”, “Обережно! Кібершахраї!”, серіалом для батьків “Безпека дітей в інтернеті” та іншими корисними матеріалами.
23.03.2023 проведено засідання атестаційної комісії І рівня. За результатами атестації:
-
вчитель-логопед Макаренко Вікторія Олександрівна відповідає займаній посаді, підтвердити вищу категорію;
-
вихователь Воскреса Ніна Іванівна відповідає займаній посаді підтвердити раніше встановлений 11-й тарифний розряд;
-
вихователь Аністратенко Любов Григорівна відповідає займаній посаді підтвердити раніше встановлений 11-й тарифний розряд;
-
вихователь Ренгач Катерина Дмитрівна відповідає займаній посаді, підтвердити раніше встановлений 11-й тарифний розряд;
Вітаємо педагогів Макаренко В.О., Аністратенко Л.Г., Воскресу Н.І., Ренгач К.Д. з успішним проходженням атестації. Бажаємо творчих успіхів та професійного зростання.
Дошкільний навчальний заклад №21 «Оленка» взяв участь у міській виставці-конкурсі “Нова українська школа Смілянської міської громади”, на якій представлені дидактичні посібники та роботи педагогів закладу:
-
Антистресові ляльки «Sante-Lapsi”, виготовила вихователь Аністратенко Любов Григорівна. Лялька-антистрес працює в таких напрямках: кольоротерапія, ароматерапія, терапевтична дія (тактильні відчуття, дрібна моторика).
-
Дидактичний посібник «Різнокольорові казки», виговила вчитель-логопед Макаренко Вікторія Олександрівна , за даним посібником створила 9 відеоказок за кольорами та 4 відезаняття за казками.
-
Дидактичні фетрові панно для роботи над казкою, виготовила творча група закладу, створено відеоказки «Зайчикова хатка» та «Солом’яний бичок».
-
Папка: «Сучасні інноваційні технології формування логіко-математичної компетентності дошкільнят», підготували вихователі Ренгач Катерина Дмитрівна, Спіцька Світлана Олександрівна. Створили відеоказку «Як Бичок з піп-ітом грав, звірів математики навчав»
-
Папка: «Використання STREAM-підходу в мовленевому розвитку старших дошкільників», підготувала вихователь Воскреса Ніна Іванівна.
Папка: «Казкотерапія як метод соціалізації дітей з раннім дитячим аутизмом», підготувала асистент вихователя Зайвенко Галина Миколаївна
Участь всіх педагогів у “Професійних профтестах” на “Інтернет-порталі рейтингу освітніх закладів освіти України”
Круглий стіл “Казкотерапія в роботі з дітьми з ООП”
Психологічний тренінг для педагогів “Аптечка самодопомоги. Формування навичок зняття емоційної напруги”. Провела практичний психолог Лотош В.С.
Конкурс на кращий дидактичний посібник
Інтерактивний семінар “Уроки нової української школи. Компетентнісний підхід до освітнього процесу в ЗДО та початковій школі”
В ДНЗ #21 ”Оленка” проведено захід присвячений 86 річниці з дня народження О.А.Захаренка.
Лейтмотивом зустрічі були слова Олександра Антоновича ”Поспішаймо робити добро. Духовне добро. Воно стократ цінніше від матеріального. Повторімося в наших вихованцях прекрасними рисами національної культури, патріотичним духом любові до свого народу. Любові до вищої якості людини- творчості ”.
План
проведення місячника педагогічної майстерності
№ |
Назва заходу
|
Відповідальний |
Дата проведення |
1 |
Ознайомлення з планом проведення місячника педагогічної майстерності педагогів закладу дошкільної освіти. |
Брайко Т.А.
|
05.01.2023
|
2 |
Інтерактивний семінар «Уроки нової української школи. Компетентнісний підхід до освітнього процесу в ЗДО та початковій школі». |
Брайко Т.А.
Лотош В.С.
|
02.02.2022
|
3 |
Майстер –клас «Створення відео-контенту для дистанційного навчання» |
Брайко Т.А., Макаренко В.О.
|
Протягом місяця
|
4 |
Конкурс на кращий дидактичний посібник |
Вихователі груп |
07.02.2022
|
5 |
Презентація авторського посібника «Пори року». |
Макаренко В.О.
|
10.02.2023 |
6 |
Тренінг для педагогів «Аптечка самодопомоги. Формування навичок зняття емоційно напруги» |
Лотош В.С.
|
14.02.2023 |
7 |
Презентація дидактичних вправ з використанням поп-ітів |
Спіцька С.О., Ренгач К.Д. |
16.02.2023
|
8 |
Літературне кафе. До Дня народження Лесі Укранки |
Ягода Ю.В., Воскреса Н.І. |
24.02.2023
|
9 |
Панорама відео занять, дистанційних видів роботи. |
Дяченко А.І., Ренгач К.Д., Макаренко В.О. |
Протягом місяця
|
10 |
Круглий стіл «Казкотерапія в роботі з дітьми з ООП». |
Зайвенко Г.М., вихователі інклюзивних груп
|
21.02.2023 |
11 |
Презентація антистресової ляльки
|
Аністратенко Л.Г. |
23.02.2023 |
12 |
Використання Монтессорі-ігор в освітній діяльності. |
Ягода Ю.В. |
20.02.2023 |
13 |
Підведення підсумків місячника педмайстерності.
|
Педагоги |
28.02.2023 |
29. 12.22. з педагогами закладу проведено тьюторіал ”Доброчесніть педагога”. Розглянуті ключові питання: академічна доброчесність, інтелектуальна власність та авторське право, закони, що їх регулюють, інтернет- ресурси у педагогічній діяльності, правила правового використання.
Базовий компонент дошкільної освіти. Нова редакція та поради для організації освітнього процесу
Вийшла 22 січня 2021 року
Інваріантний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»
Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»
Оcвітній напрям «Дитина в соціумі»
Освітній напрям «Мовлення дитини»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»
Варіативний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини. Спортивні ігри»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі. Комп’ютерна грамота»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Основи грамоти»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Іноземна мова»
Освітній напрям «Дитина в соціумі. Соціально-фінансова грамотність»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва. Хореографія»
Умови реалізації
Участь сім’ї в розвитку дитини
Взаємодія закладів дошкільної освіти з сім’ями дітей як учасниками освітнього процесу
Педагог як фахівець, який стимулює процес розвитку дитини
Зміст та організація освітнього процесу
Універсальний дизайн у закладі дошкільної освіти
Наступність між дошкільною та початковою освітою в реалізації перспектив розвитку дитини
Роль суспільства та громади у забезпеченні доступної та якісної дошкільної освіти
Значення понять, що вживаються в стандарті
Значення понять, що вживаються у стандарті
БАЗОВИЙ КОМПОНЕНТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
Базовий компонент дошкільної освіти, що є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні, затверджено сьогодні, 12 січня 2021 року. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України. Нова редакція документа дозволить продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти.
«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.
Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами:
- особистість дитини;
- дитина в сенсорно-пізнавальному просторі;
- дитина в природному довкіллі;
- гра дитини;
- дитина в соціумі;
- мовлення дитини;
- дитина у світі мистецтва.
Виконання вимог Стандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у найбільш оптимальній для кожної дитини формі.
Державний стандарт дошкільної освіти це взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти, напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат – компетентність дитини старшого дошкільного віку, а також умови, за яких ці компетентності можуть бути досягнуті.
Оновлений документ заснований на компетентнісному підході, як і Державний стандарт початкової освіти.
Ключові компетентності Базового компонента дошкільної освіти продовжуються в Держстандарті початкової освіти за окремими освітніми галузями. Наприклад, освітні напрями «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» продовжуються математичною та природничою освітніми галузями, а «Дитина у світі мистецтва» – мистецькою та технологічною.
Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі.
“Дитина” Освітня програма для дітей від 2 до 7 років. Оновлена 2020 р.
Оновлена програма “Дитина”
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 440 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА для дітей від 2 до 7 років «Дитина» розроблена відповідно до Базового компонента дошкільної освіти і є комплексною варіативною програмою, в якій відображено вимоги до змісту дошкільної освіти. Зміст освітньої роботи з дітьми структуровано за принципом інваріантності та варіативності, що дає змогу відійти від традиційної системи занять, уможливлює інтеграцію різних видів діяльності та тісно пов’язано з реалія ми життя, потребами та інтересами сучасних дітей. Завдання програми — представити зміст роботи з дітьми різних вікових груп, що відповідає їхнім віковим особливостям та узгоджений з концепцією і програмою НУШ. Основний акцент зроблено на етично-естетичній складовій освітнього процесу, яка сприяє формуванню основ цiннiсних орієнтацій особистості та її духовному розвитку. Реалізація програмних вимог забезпечить належні умови для зростання здорової, щасливої, самодостатньої, творчої особистості.
Методичні рекомендації до Освітньої програми для дітей від 2 до 7 років “Дитина” Оновлено 2021 р.
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 568 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ До освітньої програми для дiтей вiд 2 до 7 років «Дитина» є складовою нового методичного комплекту для закладів дошкільної освіти та батьків дошкільнят. У виданнi розкрито концептуальний підхід до побудови освітньої роботи із сучасними дітьми дошкільного віку, представлено методи і прийоми реалізації завдань кожної освітньої лінії, надано зразки варіативних форм організації взаємодії дітей з іншими учасниками освітнього процесу, представлено нові форми роботи з батьками. Використовуючи методичні рекомендації, педагоги та батьки дошкільнят зможуть успішно формувати особистість дитини, забезпечивши ïй комфортне, iнтелектуально та емоційно насичене життя у період дошкільного дитинства. Методичні рекомендації зорієнтовано на втілення основних положень Базового компонента дошкільної освіти України та завдань Освітньої програми «Дитина».
Як базовий компонент пов’язаний із НУШ?
Безперервний та послідовний розвиток людини від народження і, в ідеалі, упродовж усього життя – це одне з основних завдань сучасного освітнього процесу. У цьому процесі дуже важлива наступність освіти.
Дошкільний вік дитини фахівці визначаєюь як час для формування основ компетентностей і навичок, що стануть у пригоді впродовж усього життя.
Початкова школа безпосередньо пов’язана з дошкіллям і продовжує (особливо – 1–2 класи) діяти за принципами й методиками, що застосовують у садочках:
- використання грияк одного з основних елементів навчання для першачків;
- діяльнісний підхід до навчання, тобто набуття дитиною власного досвіду та умінь через залучення до суто дитячої діяльності – рухової, ігрової, мистецької, пізнавально-дослідницької, господарчо-побутової;
- компетентнісний підхід:формування компетентностей дитини за освітніми лініями з урахуванням її бажань, інтересів, намірів із набутими знаннями, уміннями й навичками;
- інтегрований підхід:формування цілісної картини світу;
- особистісно-орієнтований підхід:посилена увага до індивідуальних потреб дитини, її вподобань, здібностей, ініціативності та креативності.
Чим оновлений БКДО відрізняється від попереднього?
Цей документ базується на гуманістичних засадах виховання майбутнього члена суспільства. Вони викладені в таких базових принципах:
- демократичність, що в цьому контексті означає: дитина має право на самовираження та активну участь в освітньому процесі;
- рівний доступ до якісної дошкільної освіти:кожна дитина, незалежно від умов її проживання, фінансового стану родини та можливих особливостей здоров’я має право на повноцінну дошкільну освіту;
- сталий розвиток– розглядається в БКДО як формування економічної та екологічної свідомості та відповідальності за свої дії;
- міжвідомча взаємодія, державно-громадське, державно-приватне та соціально-педагогічне партнерство– співпраця всіх дотичних до дошкілля установ (державних органів влади, керівництва закладів, педагогічного колективу), а також психологічної, соціальної та медичної служб у дошкільних закладах освіти.
– На що можуть розраховувати діти й батьки?
У дошкільному закладі мають бути забезпечені сприятливі умови для педагогічно-виховної роботи.
Усі ДНЗ, незалежно від форми власності, повинні забезпечувати:
- рівність доступу до дошкільної освіти для всіх дітей раннього та дошкільного віку, у тому числі дітей з ООП;
- солідарну відповідальність держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти та інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей раннього й дошкільного віку;
- можливість для батьків брати активну участь у розвитку компетентностей дитини;
- повагу до дитини та її думки;
- розвиток її творчих здібностей і талантів;
- формування досвіду дитини в спілкуванні з дорослими та однолітками;
- пріоритет – набуття особистого досвіду дитини через діяльність;
- визначення базових якостей особистості, розвиток її активності, самостійності, ініціативності та креативності;
- увагу до методик, що сприяють становленню в дитини емоційно-ціннісного ставлення до оточення та здатності активно відтворювати його у творчій діяльності;
- інтегрований підхід до організації змісту та навчального процесу задля формування цілісної картини світу дитини та основ її світогляду;
- створення сучасного універсального освітнього середовища (доступного, безпечного, розвивального тощо).
Чого навчатимуть дітей у садочках?
Навчання відбувається за освітніми лініями, що визначають його напрям та зміст. Усім лініям притаманне формування досвіду дитини в “дитячій” діяльності (рух, ігри, мистецька, пізнавально-дослідницька, господарчо-побутова).
Як і в стандартах шкільної освіти, у БКДО йдеться про компетентності. Компетентність – це результат освітнього процесу, що виражений у формуванні відповідного емоційно-ціннісного ставлення до оточення, сформованості певних знань, здатності до активного, творчого впровадження набутого досвіду.
Нове в підході до компетентностей у БКДО – інваріативні (незмінні) та варіативні (змінні) компетентності. Проте кожна з них має бути сформована за відповідними освітніми лініями.
- Освітня лінія “Особистість дитини”
Формує такі інваріативні компетентності:
- рухова;
- здоров’язбережувальна;
- особистісна.
У результаті дитина набуває вмінь адекватно діяти в різних життєвих ситуаціях без шкоди для власного здоров’я та безпечно для інших, формується її самосвідомість.
Варіативна компетентність – спортивно-ігрова, тобто вміння грати в спортивні ігри, дотримуватися правил, бути частиною команди (наприклад, футбольної) чи грати індивідуально (шахи).
- Освітня лінія “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”
Інваріативні компетентності:
- предметно-практична;
- технологічна;
- сенсорно-пізнавальна;
- логіко-математична;
- дослідницька.
Дитина вчиться спрямовувати власні відчуття та увагу на пізнання об’єктів довкілля; усвідомлено застосовувати елементарні математичні знання; знаходити варіанти розв’язання логіко-математичних завдань, відповідно до вікових особливостей; аналізувати та узагальнювати; виокремлювати потрібну інформацію про об’єкти довкілля, працювати разом із дорослими та однолітками.
Варіативна компетентність – цифрова. Це вміння безпечно використовувати інформаційно-комунікаційні та цифрові технології для власних потреб та виконання навчальних завдань.
- Освітня лінія “Дитина в природному довкіллі”
Інваріативні компетентності:
- природничо-екологічна;
- навички, орієнтовані на сталий розвиток.
Результат освіти в цьому напрямі – формування розуміння необхідності збереження ресурсів планети та власної відповідальності за природодоцільну поведінку.
- Освітня лінія “Гра дитини”
Інваріативна компетентність – ігрова.
Її результат – здатність дитини до розвитку особистісного потенціалу (фізичного, психічного, соціального, духовного), виявлення творчих здібностей, демонстрування самостійності, ініціативності, організованості, цікавість до пізнання.
- Освітня лінія “Дитина в соціумі”
Інваріативна компетентність – соціально-громадянська. Формує ціннісне ставлення дитини до себе, своїх прав та прав інших людей, культурних надбань українського народу, інших національностей і культур; здатність до прояву особистісних якостей та почуттів; готовність до взаємодії та участі в родинних та суспільних процесах.
Варіативна компетентність – фінансова грамота. Означає здатність дитини раціонально використовувати ресурси, заощаджувати, оцінювати наявні можливості; формує підприємницькі здібності тощо.
- Освітня лінія “Мовлення дитини”
Інваріативні компетентності:
- мовленнєва;
- комунікативна;
- літературно-художня.
Дає змогу за допомогою мови й мовлення пізнавати світ і взаємодіяти з ним, спілкуватися з однолітками та дорослими, поважливо ставитися до друкованих чи електронних книжок, художнього слова.
Варіативні компетентності:
- основи грамоти, тобто оволодіння початковими навичками читання й письма, здатність до фонематичного сприйняття, звукового аналізу елементів мови тощо;
- іноземна мова, що означає базовий рівень володіння іншими мовами.
- Освітня лінія “Дитина у світі мистецтва”
Інваріативна компетентність – мистецька. Це означає обізнаність дитини в різновидах мистецтва; бажання та наявність можливості реалізовувати власний художньо-естетичний потенціал.
Варіативна компетентність – хореографічна, тобто здатність сприймати музику та самовиражатися за допомогою танцю.
– Яка участь батьків у дошкільній освіті дитини?
На відміну від попередніх стандартів дошкільної освіти, нинішній містить не лише перелік обов’язків батьків щодо виховного та навчання дітей, але й має поради, як це можна зробити в домашніх умовах. Усі рекомендації подано за лініями освіти та відповідно до завдань формування окремих компетентностей. Це означає, що батькам варто ознайомитися з текстом стандарту, адже це може полегшити для них розуміння виховного процесу.
Основні настанови для батьків:
- кожен із батьків дитини відповідальний за її виховання, розвиток і навчання, за збереження її життя, зміцнення здоров’я, формування почуття людської гідності та усвідомленого ставлення до здорового способу життя;
- здобуття дитиною дошкільної освіти не звільняє батьків від обов’язку доглядати, піклуватися, виховувати, розвивати й навчати її;
- у сім’ї мають забезпечити створення середовища для додаткового виховання, відповідно до компетентностей освітніх ліній;
- батьки мають право на партнерську взаємодію психолого-педагогічних працівників закладів освіти з членами родини вихованців (іншими словами – на поради й консультації).
– Що змінюється для вихователів садочків?
Вихователі та педагоги дитячих дошкільних закладів визначені як фасилітатори розвитку дитячої особистості. Тобто головне завдання дорослих у ДНЗ – створення сприятливих умов для формування дитини, її світогляду та світосприйняття, інтелектуальної та емоційної безпеки. Тож вихователь повинен звертати увагу на:
- створення психологічно сприятливої атмосфери для дитини;
- побудову взаємин із вихованцями на засадах партнерства;
- формування безпечного освітнього середовища на основі гуманістичних цінностей;
- педагогічне просвітництво та соціально-психологічний супровід сімей своїх вихованців;
- забезпечення психолого-педагогічного просвітництва батьків.
– Як впроваджуватимуть новий БКДО?
У законі “Про освіту” зазначено, що останній рік перед школою є обов’язковим для підготовки дітей дошкільного віку.
З вересня 2021 року всі садочки мають працювати за новим базовим компонентом. До цього часу вони мають оновити свої програми.
Базовий компонент дошкільної освіти. Нова редакція та поради для організації освітнього процесу
Вийшла 22 січня 2021 року
Інваріантний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»
Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»
Оcвітній напрям «Дитина в соціумі»
Освітній напрям «Мовлення дитини»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»
Варіативний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини. Спортивні ігри»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі. Комп’ютерна грамота»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Основи грамоти»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Іноземна мова»
Освітній напрям «Дитина в соціумі. Соціально-фінансова грамотність»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва. Хореографія»
Умови реалізації
Участь сім’ї в розвитку дитини
Взаємодія закладів дошкільної освіти з сім’ями дітей як учасниками освітнього процесу
Педагог як фахівець, який стимулює процес розвитку дитини
Зміст та організація освітнього процесу
Універсальний дизайн у закладі дошкільної освіти
Наступність між дошкільною та початковою освітою в реалізації перспектив розвитку дитини
Роль суспільства та громади у забезпеченні доступної та якісної дошкільної освіти
Значення понять, що вживаються в стандарті
Значення понять, що вживаються у стандарті
БАЗОВИЙ КОМПОНЕНТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
Базовий компонент дошкільної освіти, що є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні, затверджено сьогодні, 12 січня 2021 року. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України. Нова редакція документа дозволить продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти.
«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.
Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами:
- особистість дитини;
- дитина в сенсорно-пізнавальному просторі;
- дитина в природному довкіллі;
- гра дитини;
- дитина в соціумі;
- мовлення дитини;
- дитина у світі мистецтва.
Виконання вимог Стандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у найбільш оптимальній для кожної дитини формі.
Державний стандарт дошкільної освіти це взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти, напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат – компетентність дитини старшого дошкільного віку, а також умови, за яких ці компетентності можуть бути досягнуті.
Оновлений документ заснований на компетентнісному підході, як і Державний стандарт початкової освіти.
Ключові компетентності Базового компонента дошкільної освіти продовжуються в Держстандарті початкової освіти за окремими освітніми галузями. Наприклад, освітні напрями «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» продовжуються математичною та природничою освітніми галузями, а «Дитина у світі мистецтва» – мистецькою та технологічною.
Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі.
“Дитина” Освітня програма для дітей від 2 до 7 років. Оновлена 2020 р.
Оновлена програма “Дитина”
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 440 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА для дітей від 2 до 7 років «Дитина» розроблена відповідно до Базового компонента дошкільної освіти і є комплексною варіативною програмою, в якій відображено вимоги до змісту дошкільної освіти. Зміст освітньої роботи з дітьми структуровано за принципом інваріантності та варіативності, що дає змогу відійти від традиційної системи занять, уможливлює інтеграцію різних видів діяльності та тісно пов’язано з реалія ми життя, потребами та інтересами сучасних дітей. Завдання програми — представити зміст роботи з дітьми різних вікових груп, що відповідає їхнім віковим особливостям та узгоджений з концепцією і програмою НУШ. Основний акцент зроблено на етично-естетичній складовій освітнього процесу, яка сприяє формуванню основ цiннiсних орієнтацій особистості та її духовному розвитку. Реалізація програмних вимог забезпечить належні умови для зростання здорової, щасливої, самодостатньої, творчої особистості.
Методичні рекомендації до Освітньої програми для дітей від 2 до 7 років “Дитина” Оновлено 2021 р.
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 568 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ До освітньої програми для дiтей вiд 2 до 7 років «Дитина» є складовою нового методичного комплекту для закладів дошкільної освіти та батьків дошкільнят. У виданнi розкрито концептуальний підхід до побудови освітньої роботи із сучасними дітьми дошкільного віку, представлено методи і прийоми реалізації завдань кожної освітньої лінії, надано зразки варіативних форм організації взаємодії дітей з іншими учасниками освітнього процесу, представлено нові форми роботи з батьками. Використовуючи методичні рекомендації, педагоги та батьки дошкільнят зможуть успішно формувати особистість дитини, забезпечивши ïй комфортне, iнтелектуально та емоційно насичене життя у період дошкільного дитинства. Методичні рекомендації зорієнтовано на втілення основних положень Базового компонента дошкільної освіти України та завдань Освітньої програми «Дитина».
Як базовий компонент пов’язаний із НУШ?
Безперервний та послідовний розвиток людини від народження і, в ідеалі, упродовж усього життя – це одне з основних завдань сучасного освітнього процесу. У цьому процесі дуже важлива наступність освіти.
Дошкільний вік дитини фахівці визначаєюь як час для формування основ компетентностей і навичок, що стануть у пригоді впродовж усього життя.
Початкова школа безпосередньо пов’язана з дошкіллям і продовжує (особливо – 1–2 класи) діяти за принципами й методиками, що застосовують у садочках:
- використання грияк одного з основних елементів навчання для першачків;
- діяльнісний підхід до навчання, тобто набуття дитиною власного досвіду та умінь через залучення до суто дитячої діяльності – рухової, ігрової, мистецької, пізнавально-дослідницької, господарчо-побутової;
- компетентнісний підхід:формування компетентностей дитини за освітніми лініями з урахуванням її бажань, інтересів, намірів із набутими знаннями, уміннями й навичками;
- інтегрований підхід:формування цілісної картини світу;
- особистісно-орієнтований підхід:посилена увага до індивідуальних потреб дитини, її вподобань, здібностей, ініціативності та креативності.
Чим оновлений БКДО відрізняється від попереднього?
Цей документ базується на гуманістичних засадах виховання майбутнього члена суспільства. Вони викладені в таких базових принципах:
- демократичність, що в цьому контексті означає: дитина має право на самовираження та активну участь в освітньому процесі;
- рівний доступ до якісної дошкільної освіти:кожна дитина, незалежно від умов її проживання, фінансового стану родини та можливих особливостей здоров’я має право на повноцінну дошкільну освіту;
- сталий розвиток– розглядається в БКДО як формування економічної та екологічної свідомості та відповідальності за свої дії;
- міжвідомча взаємодія, державно-громадське, державно-приватне та соціально-педагогічне партнерство– співпраця всіх дотичних до дошкілля установ (державних органів влади, керівництва закладів, педагогічного колективу), а також психологічної, соціальної та медичної служб у дошкільних закладах освіти.
– На що можуть розраховувати діти й батьки?
У дошкільному закладі мають бути забезпечені сприятливі умови для педагогічно-виховної роботи.
Усі ДНЗ, незалежно від форми власності, повинні забезпечувати:
- рівність доступу до дошкільної освіти для всіх дітей раннього та дошкільного віку, у тому числі дітей з ООП;
- солідарну відповідальність держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти та інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей раннього й дошкільного віку;
- можливість для батьків брати активну участь у розвитку компетентностей дитини;
- повагу до дитини та її думки;
- розвиток її творчих здібностей і талантів;
- формування досвіду дитини в спілкуванні з дорослими та однолітками;
- пріоритет – набуття особистого досвіду дитини через діяльність;
- визначення базових якостей особистості, розвиток її активності, самостійності, ініціативності та креативності;
- увагу до методик, що сприяють становленню в дитини емоційно-ціннісного ставлення до оточення та здатності активно відтворювати його у творчій діяльності;
- інтегрований підхід до організації змісту та навчального процесу задля формування цілісної картини світу дитини та основ її світогляду;
- створення сучасного універсального освітнього середовища (доступного, безпечного, розвивального тощо).
Чого навчатимуть дітей у садочках?
Навчання відбувається за освітніми лініями, що визначають його напрям та зміст. Усім лініям притаманне формування досвіду дитини в “дитячій” діяльності (рух, ігри, мистецька, пізнавально-дослідницька, господарчо-побутова).
Як і в стандартах шкільної освіти, у БКДО йдеться про компетентності. Компетентність – це результат освітнього процесу, що виражений у формуванні відповідного емоційно-ціннісного ставлення до оточення, сформованості певних знань, здатності до активного, творчого впровадження набутого досвіду.
Нове в підході до компетентностей у БКДО – інваріативні (незмінні) та варіативні (змінні) компетентності. Проте кожна з них має бути сформована за відповідними освітніми лініями.
- Освітня лінія “Особистість дитини”
Формує такі інваріативні компетентності:
- рухова;
- здоров’язбережувальна;
- особистісна.
У результаті дитина набуває вмінь адекватно діяти в різних життєвих ситуаціях без шкоди для власного здоров’я та безпечно для інших, формується її самосвідомість.
Варіативна компетентність – спортивно-ігрова, тобто вміння грати в спортивні ігри, дотримуватися правил, бути частиною команди (наприклад, футбольної) чи грати індивідуально (шахи).
- Освітня лінія “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”
Інваріативні компетентності:
- предметно-практична;
- технологічна;
- сенсорно-пізнавальна;
- логіко-математична;
- дослідницька.
Дитина вчиться спрямовувати власні відчуття та увагу на пізнання об’єктів довкілля; усвідомлено застосовувати елементарні математичні знання; знаходити варіанти розв’язання логіко-математичних завдань, відповідно до вікових особливостей; аналізувати та узагальнювати; виокремлювати потрібну інформацію про об’єкти довкілля, працювати разом із дорослими та однолітками.
Варіативна компетентність – цифрова. Це вміння безпечно використовувати інформаційно-комунікаційні та цифрові технології для власних потреб та виконання навчальних завдань.
- Освітня лінія “Дитина в природному довкіллі”
Інваріативні компетентності:
- природничо-екологічна;
- навички, орієнтовані на сталий розвиток.
Результат освіти в цьому напрямі – формування розуміння необхідності збереження ресурсів планети та власної відповідальності за природодоцільну поведінку.
- Освітня лінія “Гра дитини”
Інваріативна компетентність – ігрова.
Її результат – здатність дитини до розвитку особистісного потенціалу (фізичного, психічного, соціального, духовного), виявлення творчих здібностей, демонстрування самостійності, ініціативності, організованості, цікавість до пізнання.
- Освітня лінія “Дитина в соціумі”
Інваріативна компетентність – соціально-громадянська. Формує ціннісне ставлення дитини до себе, своїх прав та прав інших людей, культурних надбань українського народу, інших національностей і культур; здатність до прояву особистісних якостей та почуттів; готовність до взаємодії та участі в родинних та суспільних процесах.
Варіативна компетентність – фінансова грамота. Означає здатність дитини раціонально використовувати ресурси, заощаджувати, оцінювати наявні можливості; формує підприємницькі здібності тощо.
- Освітня лінія “Мовлення дитини”
Інваріативні компетентності:
- мовленнєва;
- комунікативна;
- літературно-художня.
Дає змогу за допомогою мови й мовлення пізнавати світ і взаємодіяти з ним, спілкуватися з однолітками та дорослими, поважливо ставитися до друкованих чи електронних книжок, художнього слова.
Варіативні компетентності:
- основи грамоти, тобто оволодіння початковими навичками читання й письма, здатність до фонематичного сприйняття, звукового аналізу елементів мови тощо;
- іноземна мова, що означає базовий рівень володіння іншими мовами.
- Освітня лінія “Дитина у світі мистецтва”
Інваріативна компетентність – мистецька. Це означає обізнаність дитини в різновидах мистецтва; бажання та наявність можливості реалізовувати власний художньо-естетичний потенціал.
Варіативна компетентність – хореографічна, тобто здатність сприймати музику та самовиражатися за допомогою танцю.
– Яка участь батьків у дошкільній освіті дитини?
На відміну від попередніх стандартів дошкільної освіти, нинішній містить не лише перелік обов’язків батьків щодо виховного та навчання дітей, але й має поради, як це можна зробити в домашніх умовах. Усі рекомендації подано за лініями освіти та відповідно до завдань формування окремих компетентностей. Це означає, що батькам варто ознайомитися з текстом стандарту, адже це може полегшити для них розуміння виховного процесу.
Основні настанови для батьків:
- кожен із батьків дитини відповідальний за її виховання, розвиток і навчання, за збереження її життя, зміцнення здоров’я, формування почуття людської гідності та усвідомленого ставлення до здорового способу життя;
- здобуття дитиною дошкільної освіти не звільняє батьків від обов’язку доглядати, піклуватися, виховувати, розвивати й навчати її;
- у сім’ї мають забезпечити створення середовища для додаткового виховання, відповідно до компетентностей освітніх ліній;
- батьки мають право на партнерську взаємодію психолого-педагогічних працівників закладів освіти з членами родини вихованців (іншими словами – на поради й консультації).
– Що змінюється для вихователів садочків?
Вихователі та педагоги дитячих дошкільних закладів визначені як фасилітатори розвитку дитячої особистості. Тобто головне завдання дорослих у ДНЗ – створення сприятливих умов для формування дитини, її світогляду та світосприйняття, інтелектуальної та емоційної безпеки. Тож вихователь повинен звертати увагу на:
- створення психологічно сприятливої атмосфери для дитини;
- побудову взаємин із вихованцями на засадах партнерства;
- формування безпечного освітнього середовища на основі гуманістичних цінностей;
- педагогічне просвітництво та соціально-психологічний супровід сімей своїх вихованців;
- забезпечення психолого-педагогічного просвітництва батьків.
– Як впроваджуватимуть новий БКДО?
У законі “Про освіту” зазначено, що останній рік перед школою є обов’язковим для підготовки дітей дошкільного віку.
З вересня 2021 року всі садочки мають працювати за новим базовим компонентом. До цього часу вони мають оновити свої програми.
31 серпня проведено педагогічну раду, на якій підведено підсумки роботи закладу та визначено напрями діяльності в умовах сьогодення. Позитивного настрою та віри в перемогу додало створення дошки думок ” Що для мене мир?”
З метою розширення уявлення педагогів про шляхи формування їхньої мовленнєвої компетентності, в ДНЗ №21 проведено інтерактивний семінар ”Багатство мовлення педагога – вплив на мовленнєвий розвиток особистості дошкільника”.
Вчитель-логопед Макаренко Вікторія Олександрівна презентувала напрацювання творчої групи, посібники для розвитку мовлення дошкільників.
Педагоги переглянули авторські мультимедійні розробки: ”’Кольорові казки”, анімовані вірші, оповідання, дидактичні ігри…
Підготовка дітей до школи- одна з актуальних проблем сучасної освіти. Тісна взаємодія дошкільного закладу і школи – основа успішного вирішення проблеми наступності. Відповідно до плану роботи закладу, щороку в січні проводиться «Логопедична вітальня» корекційних педагогів ДНЗ та ЗОШ №7 щодо використання інновацій для активізації мовлення дітей. У заході взяли участь логопеди дитсадка Макаренко В.О., Діденко Г.Л., вихователі логопедичних груп та логопед школи Шарапова О.В.
Вчитель-логопед Макаренко В.О. презентувала власні напрацювання, що ефективно використовує в корекційній роботі. Вчитель-дефектолог Діденко Г.Л. ділилась досвідом щодо використання ігор та вправ для розвитку дрібної моторики.
31.08.2021 року проведена настановча педрада. Працівників ознайомлено з річним планом роботи закладу, окреслено основні напрямки діяльності на 2021-2022 навчальний рік. Цікавинкою зустрічі був спогад педагогів про своє перше вересня.
Кращий досвід дошкільного навчального закладу
№21 «Оленка» за 2020-2021 навчальний рік
Головним напрямком діяльності ДНЗ №21 «Оленка» як Школи сприяння здоров’ю є формування і розвиток фізично, психічно, соціально і морально здорової особистості, створення умов для збереження і зміцнення здоров’я вихованців, підготовка їх до суспільного життя.
Умовами цілісного розвитку дитини є використання у закладі здоров’язбережувальних технологій.
Поряд з традиційними способами фізичного виховання та оздоровлення дітей у практиці роботи активно використовуються: фітбол-гімнастика, степ-аеробіка, балансування, кольоротерапія, піскова терапія, масаж і самомасаж, дихальна гімнастика… В минулому навчальному році на спортивному майданчику закладу встановлено паралельні бруси. Це дало змогу впроваджувати у фізкультурну роботу дитсадка елементи дитячого воркауту. У листопаді 2020 року на базі ДНЗ №21 «Оленка» (в онлайн-режимі) проведено засідання методичної студії інструкторів з фізкультури міста. Педагоги закладу презентували досвід організації фізкультурно –оздоровчої роботи з дошкільниками. (відео додається).
Творча група педагогів дошкільного навчального закладу №21 «Оленка» працювали над проблемою щодо використання інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі закладу. Педагогами створено різноманітні мультимедійні презентації, фонетичні зарядки і пісні, навчальні мультфільми, дидактичні комп’ютерні ігри, відеозаняття, відеофільми про історію рідного міста, людей різних професій… Нещодавно ми почали створювати пластилінові мультфільми за мотивами народних казок, де діти є активними учасниками у виготовленні та озвученні персонажів. У березні 2021 року на базі ДНЗ №21 «Оленка» (в онлайн-режимі) проведено засідання методичної студії вчителів-логопедів. Педагоги закладу презентували досвід організації фізкультурно –оздоровчої роботи з дошкільниками. (відео додається)
Цього року творча група у складі Макаренко Вікторії Олександрівни, учителя-логопеда; Брайко Тетяни Анатоліївни, вихователя-методиста; Максимяк Ірини Анатоліївни, вихователя дошкільного навчального закладу №21 «Оленка» зайняла І місце за кращий електронний освітній ресурс із теми «Вчимо казку по-новому «Ходить гарбуз по городу» для молодших дошкільників» у обласному конкурсі на кращий електронний освітній ресурс – 2021. (відео мультфільму додається)
Колектив ДНЗ №21 «Оленка», керуючись Законом України «Про дошкільну освіту», Положенням «Про дошкільний навчальний заклад», Базовим компонентом дошкільної освіти, чинними освітніми програмами «Дитина в дошкільні роки» та «Я у світі», листом МОН України від 30.07.2020 № 1/9-411 «Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти у 2020-2021 н.р.» продовжить працюватиме над проблемою: «Формування гармонійного розвитку, світоглядних орієнтирів, духовно-моральних цінностей особистості та професійної компетентнсті педагога в умовах реформування освіти» та спрямує свої зусилля на реалізацію завдань:
формування природничо-екологічної компетентності дітей дошкільного віку,
формування соціального досвіду дошкільника через організацію сюжетно-ігрової діяльності,
організація корекційно-відновлювальної роботи в спеціальних групах (№№ 1,2,6,7,9,10)
Базовий компонент дошкільної освіти. Нова редакція та поради для організації освітнього процесу
Вийшла 22 січня 2021 року
Інваріантний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»
Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»
Оcвітній напрям «Дитина в соціумі»
Освітній напрям «Мовлення дитини»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»
Варіативний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини. Спортивні ігри»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі. Комп’ютерна грамота»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Основи грамоти»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Іноземна мова»
Освітній напрям «Дитина в соціумі. Соціально-фінансова грамотність»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва. Хореографія»
Умови реалізації
Участь сім’ї в розвитку дитини
Взаємодія закладів дошкільної освіти з сім’ями дітей як учасниками освітнього процесу
Педагог як фахівець, який стимулює процес розвитку дитини
Зміст та організація освітнього процесу
Універсальний дизайн у закладі дошкільної освіти
Наступність між дошкільною та початковою освітою в реалізації перспектив розвитку дитини
Роль суспільства та громади у забезпеченні доступної та якісної дошкільної освіти
Значення понять, що вживаються в стандарті
Значення понять, що вживаються у стандарті
БАЗОВИЙ КОМПОНЕНТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
Базовий компонент дошкільної освіти, що є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні, затверджено сьогодні, 12 січня 2021 року. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України. Нова редакція документа дозволить продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти.
«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.
Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами:
- особистість дитини;
- дитина в сенсорно-пізнавальному просторі;
- дитина в природному довкіллі;
- гра дитини;
- дитина в соціумі;
- мовлення дитини;
- дитина у світі мистецтва.
Виконання вимог Стандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у найбільш оптимальній для кожної дитини формі.
Державний стандарт дошкільної освіти це взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти, напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат – компетентність дитини старшого дошкільного віку, а також умови, за яких ці компетентності можуть бути досягнуті.
Оновлений документ заснований на компетентнісному підході, як і Державний стандарт початкової освіти.
Ключові компетентності Базового компонента дошкільної освіти продовжуються в Держстандарті початкової освіти за окремими освітніми галузями. Наприклад, освітні напрями «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» продовжуються математичною та природничою освітніми галузями, а «Дитина у світі мистецтва» – мистецькою та технологічною.
Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі.
“Дитина” Освітня програма для дітей від 2 до 7 років. Оновлена 2020 р.
Оновлена програма “Дитина”
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 440 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА для дітей від 2 до 7 років «Дитина» розроблена відповідно до Базового компонента дошкільної освіти і є комплексною варіативною програмою, в якій відображено вимоги до змісту дошкільної освіти. Зміст освітньої роботи з дітьми структуровано за принципом інваріантності та варіативності, що дає змогу відійти від традиційної системи занять, уможливлює інтеграцію різних видів діяльності та тісно пов’язано з реалія ми життя, потребами та інтересами сучасних дітей. Завдання програми — представити зміст роботи з дітьми різних вікових груп, що відповідає їхнім віковим особливостям та узгоджений з концепцією і програмою НУШ. Основний акцент зроблено на етично-естетичній складовій освітнього процесу, яка сприяє формуванню основ цiннiсних орієнтацій особистості та її духовному розвитку. Реалізація програмних вимог забезпечить належні умови для зростання здорової, щасливої, самодостатньої, творчої особистості.
Методичні рекомендації до Освітньої програми для дітей від 2 до 7 років “Дитина” Оновлено 2021 р.
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 568 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ До освітньої програми для дiтей вiд 2 до 7 років «Дитина» є складовою нового методичного комплекту для закладів дошкільної освіти та батьків дошкільнят. У виданнi розкрито концептуальний підхід до побудови освітньої роботи із сучасними дітьми дошкільного віку, представлено методи і прийоми реалізації завдань кожної освітньої лінії, надано зразки варіативних форм організації взаємодії дітей з іншими учасниками освітнього процесу, представлено нові форми роботи з батьками. Використовуючи методичні рекомендації, педагоги та батьки дошкільнят зможуть успішно формувати особистість дитини, забезпечивши ïй комфортне, iнтелектуально та емоційно насичене життя у період дошкільного дитинства. Методичні рекомендації зорієнтовано на втілення основних положень Базового компонента дошкільної освіти України та завдань Освітньої програми «Дитина».
Як базовий компонент пов’язаний із НУШ?
Безперервний та послідовний розвиток людини від народження і, в ідеалі, упродовж усього життя – це одне з основних завдань сучасного освітнього процесу. У цьому процесі дуже важлива наступність освіти.
Дошкільний вік дитини фахівці визначаєюь як час для формування основ компетентностей і навичок, що стануть у пригоді впродовж усього життя.
Початкова школа безпосередньо пов’язана з дошкіллям і продовжує (особливо – 1–2 класи) діяти за принципами й методиками, що застосовують у садочках:
- використання грияк одного з основних елементів навчання для першачків;
- діяльнісний підхід до навчання, тобто набуття дитиною власного досвіду та умінь через залучення до суто дитячої діяльності – рухової, ігрової, мистецької, пізнавально-дослідницької, господарчо-побутової;
- компетентнісний підхід:формування компетентностей дитини за освітніми лініями з урахуванням її бажань, інтересів, намірів із набутими знаннями, уміннями й навичками;
- інтегрований підхід:формування цілісної картини світу;
- особистісно-орієнтований підхід:посилена увага до індивідуальних потреб дитини, її вподобань, здібностей, ініціативності та креативності.
Чим оновлений БКДО відрізняється від попереднього?
Цей документ базується на гуманістичних засадах виховання майбутнього члена суспільства. Вони викладені в таких базових принципах:
- демократичність, що в цьому контексті означає: дитина має право на самовираження та активну участь в освітньому процесі;
- рівний доступ до якісної дошкільної освіти:кожна дитина, незалежно від умов її проживання, фінансового стану родини та можливих особливостей здоров’я має право на повноцінну дошкільну освіту;
- сталий розвиток– розглядається в БКДО як формування економічної та екологічної свідомості та відповідальності за свої дії;
- міжвідомча взаємодія, державно-громадське, державно-приватне та соціально-педагогічне партнерство– співпраця всіх дотичних до дошкілля установ (державних органів влади, керівництва закладів, педагогічного колективу), а також психологічної, соціальної та медичної служб у дошкільних закладах освіти.
– На що можуть розраховувати діти й батьки?
У дошкільному закладі мають бути забезпечені сприятливі умови для педагогічно-виховної роботи.
Усі ДНЗ, незалежно від форми власності, повинні забезпечувати:
- рівність доступу до дошкільної освіти для всіх дітей раннього та дошкільного віку, у тому числі дітей з ООП;
- солідарну відповідальність держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти та інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей раннього й дошкільного віку;
- можливість для батьків брати активну участь у розвитку компетентностей дитини;
- повагу до дитини та її думки;
- розвиток її творчих здібностей і талантів;
- формування досвіду дитини в спілкуванні з дорослими та однолітками;
- пріоритет – набуття особистого досвіду дитини через діяльність;
- визначення базових якостей особистості, розвиток її активності, самостійності, ініціативності та креативності;
- увагу до методик, що сприяють становленню в дитини емоційно-ціннісного ставлення до оточення та здатності активно відтворювати його у творчій діяльності;
- інтегрований підхід до організації змісту та навчального процесу задля формування цілісної картини світу дитини та основ її світогляду;
- створення сучасного універсального освітнього середовища (доступного, безпечного, розвивального тощо).
Чого навчатимуть дітей у садочках?
Навчання відбувається за освітніми лініями, що визначають його напрям та зміст. Усім лініям притаманне формування досвіду дитини в “дитячій” діяльності (рух, ігри, мистецька, пізнавально-дослідницька, господарчо-побутова).
Як і в стандартах шкільної освіти, у БКДО йдеться про компетентності. Компетентність – це результат освітнього процесу, що виражений у формуванні відповідного емоційно-ціннісного ставлення до оточення, сформованості певних знань, здатності до активного, творчого впровадження набутого досвіду.
Нове в підході до компетентностей у БКДО – інваріативні (незмінні) та варіативні (змінні) компетентності. Проте кожна з них має бути сформована за відповідними освітніми лініями.
- Освітня лінія “Особистість дитини”
Формує такі інваріативні компетентності:
- рухова;
- здоров’язбережувальна;
- особистісна.
У результаті дитина набуває вмінь адекватно діяти в різних життєвих ситуаціях без шкоди для власного здоров’я та безпечно для інших, формується її самосвідомість.
Варіативна компетентність – спортивно-ігрова, тобто вміння грати в спортивні ігри, дотримуватися правил, бути частиною команди (наприклад, футбольної) чи грати індивідуально (шахи).
- Освітня лінія “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”
Інваріативні компетентності:
- предметно-практична;
- технологічна;
- сенсорно-пізнавальна;
- логіко-математична;
- дослідницька.
Дитина вчиться спрямовувати власні відчуття та увагу на пізнання об’єктів довкілля; усвідомлено застосовувати елементарні математичні знання; знаходити варіанти розв’язання логіко-математичних завдань, відповідно до вікових особливостей; аналізувати та узагальнювати; виокремлювати потрібну інформацію про об’єкти довкілля, працювати разом із дорослими та однолітками.
Варіативна компетентність – цифрова. Це вміння безпечно використовувати інформаційно-комунікаційні та цифрові технології для власних потреб та виконання навчальних завдань.
- Освітня лінія “Дитина в природному довкіллі”
Інваріативні компетентності:
- природничо-екологічна;
- навички, орієнтовані на сталий розвиток.
Результат освіти в цьому напрямі – формування розуміння необхідності збереження ресурсів планети та власної відповідальності за природодоцільну поведінку.
- Освітня лінія “Гра дитини”
Інваріативна компетентність – ігрова.
Її результат – здатність дитини до розвитку особистісного потенціалу (фізичного, психічного, соціального, духовного), виявлення творчих здібностей, демонстрування самостійності, ініціативності, організованості, цікавість до пізнання.
- Освітня лінія “Дитина в соціумі”
Інваріативна компетентність – соціально-громадянська. Формує ціннісне ставлення дитини до себе, своїх прав та прав інших людей, культурних надбань українського народу, інших національностей і культур; здатність до прояву особистісних якостей та почуттів; готовність до взаємодії та участі в родинних та суспільних процесах.
Варіативна компетентність – фінансова грамота. Означає здатність дитини раціонально використовувати ресурси, заощаджувати, оцінювати наявні можливості; формує підприємницькі здібності тощо.
- Освітня лінія “Мовлення дитини”
Інваріативні компетентності:
- мовленнєва;
- комунікативна;
- літературно-художня.
Дає змогу за допомогою мови й мовлення пізнавати світ і взаємодіяти з ним, спілкуватися з однолітками та дорослими, поважливо ставитися до друкованих чи електронних книжок, художнього слова.
Варіативні компетентності:
- основи грамоти, тобто оволодіння початковими навичками читання й письма, здатність до фонематичного сприйняття, звукового аналізу елементів мови тощо;
- іноземна мова, що означає базовий рівень володіння іншими мовами.
- Освітня лінія “Дитина у світі мистецтва”
Інваріативна компетентність – мистецька. Це означає обізнаність дитини в різновидах мистецтва; бажання та наявність можливості реалізовувати власний художньо-естетичний потенціал.
Варіативна компетентність – хореографічна, тобто здатність сприймати музику та самовиражатися за допомогою танцю.
– Яка участь батьків у дошкільній освіті дитини?
На відміну від попередніх стандартів дошкільної освіти, нинішній містить не лише перелік обов’язків батьків щодо виховного та навчання дітей, але й має поради, як це можна зробити в домашніх умовах. Усі рекомендації подано за лініями освіти та відповідно до завдань формування окремих компетентностей. Це означає, що батькам варто ознайомитися з текстом стандарту, адже це може полегшити для них розуміння виховного процесу.
Основні настанови для батьків:
- кожен із батьків дитини відповідальний за її виховання, розвиток і навчання, за збереження її життя, зміцнення здоров’я, формування почуття людської гідності та усвідомленого ставлення до здорового способу життя;
- здобуття дитиною дошкільної освіти не звільняє батьків від обов’язку доглядати, піклуватися, виховувати, розвивати й навчати її;
- у сім’ї мають забезпечити створення середовища для додаткового виховання, відповідно до компетентностей освітніх ліній;
- батьки мають право на партнерську взаємодію психолого-педагогічних працівників закладів освіти з членами родини вихованців (іншими словами – на поради й консультації).
– Що змінюється для вихователів садочків?
Вихователі та педагоги дитячих дошкільних закладів визначені як фасилітатори розвитку дитячої особистості. Тобто головне завдання дорослих у ДНЗ – створення сприятливих умов для формування дитини, її світогляду та світосприйняття, інтелектуальної та емоційної безпеки. Тож вихователь повинен звертати увагу на:
- створення психологічно сприятливої атмосфери для дитини;
- побудову взаємин із вихованцями на засадах партнерства;
- формування безпечного освітнього середовища на основі гуманістичних цінностей;
- педагогічне просвітництво та соціально-психологічний супровід сімей своїх вихованців;
- забезпечення психолого-педагогічного просвітництва батьків.
– Як впроваджуватимуть новий БКДО?
У законі “Про освіту” зазначено, що останній рік перед школою є обов’язковим для підготовки дітей дошкільного віку.
З вересня 2021 року всі садочки мають працювати за новим базовим компонентом. До цього часу вони мають оновити свої програми.
31 серпня проведено педагогічну раду, на якій підведено підсумки роботи закладу та визначено напрями діяльності в умовах сьогодення. Позитивного настрою та віри в перемогу додало створення дошки думок ” Що для мене мир?”
З метою розширення уявлення педагогів про шляхи формування їхньої мовленнєвої компетентності, в ДНЗ №21 проведено інтерактивний семінар ”Багатство мовлення педагога – вплив на мовленнєвий розвиток особистості дошкільника”.
Вчитель-логопед Макаренко Вікторія Олександрівна презентувала напрацювання творчої групи, посібники для розвитку мовлення дошкільників.
Педагоги переглянули авторські мультимедійні розробки: ”’Кольорові казки”, анімовані вірші, оповідання, дидактичні ігри…
Підготовка дітей до школи- одна з актуальних проблем сучасної освіти. Тісна взаємодія дошкільного закладу і школи – основа успішного вирішення проблеми наступності. Відповідно до плану роботи закладу, щороку в січні проводиться «Логопедична вітальня» корекційних педагогів ДНЗ та ЗОШ №7 щодо використання інновацій для активізації мовлення дітей. У заході взяли участь логопеди дитсадка Макаренко В.О., Діденко Г.Л., вихователі логопедичних груп та логопед школи Шарапова О.В.
Вчитель-логопед Макаренко В.О. презентувала власні напрацювання, що ефективно використовує в корекційній роботі. Вчитель-дефектолог Діденко Г.Л. ділилась досвідом щодо використання ігор та вправ для розвитку дрібної моторики.
РЕЗУЛЬТАТИ МОНІТОРИНГУ ЯКОСТІ ОСВІТИ
Довідка про проведення початкового моніторингового дослідження реалізації завдань Базового компонента дошкільної освіти
Відповідно до річного плану роботи ДНЗ №21 «Оленка» на 2021-2022 навчальний рік з 04 -08 10.2021 року (наказ по ДНЗ №113/01-08ОД від 01.10.2021 року «Про проведення моніторингу досягнень знань дітей дошкільного віку на початковому етапі» ) проведено початковий моніторинг досягнень дітей дошкільного віку за освітніми лініями Базового компоненту дошкільної освіти в Україні та згідно вимог освітньої програми «Дитина».
Мета: визначення рівня досягнень дошкільників і постановка конкретних завдань для підвищення результативності освітнього процесу, організації індивідуальної роботи з дітьми та допомоги батькам. Моніторинг проводився під час звичних для дітей видів діяльності: ігрової, трудової, самостійної та режимних моментів – заняття, прогулянки тощо. Були використані слідуючи методи: спостереження; дидактичні ігри та вправи; розвивальні ігри; групові та індивідуальні заняття; метод доручень; аналіз продуктів праці дошкільників.
Оцінка досягнень дітей кожної вікової групи здійснювався за показниками семи освітніх ліній згідно Базового компонента дошкільної освіти та освітніх програм «Дитина», «Дитина в дошкільні роки», а саме: освітня лінія «Особистість дитини»; освітня лінія «Дитина в соціумі»; освітня лінія «Дитина у природному довкіллі»; освітня лінія «Дитина у світі культури»; освітня лінія «Гра дитини»; освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»; освітня лінія «Мовлення дитини».
В досліджуванні приймали участь 23 дітей раннього віку та 113 – дошкільного віку. Всього обстежено 136 дитини.
Результати, отримані під час вивчення освітнього процесу, свідчать про те, що робота ведеться на належному рівні. Процеси життєдіяльності протягом дня здійснюються відповідно до режиму дня, інтересів та запитів дітей.
У групах створене доцільне розвивально-предметне середовище з відповідними осередками для проведення організованої та самостійної діяльності дошкільнят, яке забезпечує різні види їх активності.
Моніторинг рівня знань, умінь, навичок дітей проводився за допомогою методичного посібника Н.Шаповалової «Моніторинг досягнень дітей дошкільного віку згідно з Базовим компонентом дошкільної освіти» – діагностичного інструментарію за Базовим компонентом дошкільної освіти – видавництво «Мандрівець» .
Факторами оцінювання є очікувані кінцеві результати набуття компетенцій випускником дошкільного навчального закладу перед його вступом до школи, зазначені у змісті освітніх ліній Базового компонента дошкільної освіти:
фізичний розвиток і здоров’я дитини;
соціальний розвиток;
природничо-екологічний розвиток;
предметно-практична діяльність і художньо-естетичний розвиток;
ігрова діяльність;
сенсорно-пізнавальний розвиток;
мовленнєвий розвиток.
Кожен фактор має критерії, що відповідають тим видам компетенцій, яких набувають діти в межах зазначеного фактора. Оцінюється кожен критерій у балах (від 0 до 4) залежно від рівня сформованості відповідної компетенції та біологічної зрілості. Для оцінювання критеріїв використовуються такі методи, як підсумкові заняття, дидактичні ігри та вправи, спостереження, бесіда, аналіз результатів діяльності дитини.
Здійснюючи експертизу, в балах оцінюються компетенції дітей, орієнтуючись на зміст Базового компонента дошкільної освіти (знає, обізнана, розуміє, усвідомлює, здатна, дотримується, застосовує, виявляє ставлення, оцінює).
Орієнтовні показники оцінювання критеріїв:
Високий — компетенція сформована в повній мірі;
Достатній — компетенція сформована в достатній мірі;
Середній — компетенція сформована посередньо;
Початковий — компетенція сформована мінімально;
Під час моніторингового дослідження була проведена діагностика рівнів сформованості ціннісного ставлення до власного здоров’я за спеціально розробленими критеріями і показниками. Під час проведення було використано такий комплекс методів як спостереження та аналіз різних видів діяльності дітей.
Критерії і показники були визначені з урахуванням вимог Базового компонента дошкільної освіти в Україні, змісту поняття «ціннісне ставлення до власного здоров’я».
Формування здорової особистості дитини визначено як процес засвоєння дитиною знань про здоров’я (когнітивний компонент), забезпечення прагнення бути здоровою (емоційно-мотиваційний компонент) і застосування цих знань та мотивації на практиці (діяльнісний компонент).
Показники засвоєння вимог освітньої лінії «Особистість дитини».
№1 – 77 %,
№2 – 60%,
№3 – 48%,
№4 – 71%,
№ 5– 75%,
№6 – 79 %,
№7 – 93%,
№8 – 53%,
№9 – 50%,
№10 – 58%
Середній показник 66%.
У більшості дітей сформована компетентність ціннісного ставлення до власного здоров’я, проте, є частка дітей, у яких зазначено часткове розумінням сформованості здорової особистості .
Більшість дітей має уявлення про засоби загартування, виконують самостійно або з незначними помилками загально-розвиваючі вправи, основні рухи, рухи спортивного характеру, орієнтуються в ознаках статевої належності. Труднощі викликають завдання на шикування, перешикування в колону, коло, шеренгу, плутаються в поняттях «праворуч» – «ліворуч». Діти мають знання про безпечну поведінку, але навички безпечної поведінки слабкі. Обладнанням користуються за їх призначенням. Не завжди охайні в діях під час виконання культурно-гігієнічних навичок, у молодших дошкільників слабо розвинені навички самообслуговування.
Показники засвоєння вимог освітньої лінії «Дитина в соціумі»:
№1 – 66 %,
№2 – 50%,
№3 – 67%,
№4 – 50%,
№ 5– 55%,
№6 – 69 %,
№7 – 80%,
№8 – 76%,
№9 – 41%,
№10 – 58%
Середній показник 62%.
Більшість дітей самостійно і правильно налагоджують взаємини з однолітками. 11% дітей мають труднощі у спілкуванні з дорослими і дітьми, часто конфліктують. Діти, згідно віку, орієнтуються в поняттях «родина», «сім`я», «обов`язки». Називають предмети домашнього вжитку, їх ознаки, знають назви продуктів харчування, овочів, фруктів. У більшості дітей обмежені знання з розділу «Люди/дорослі», працю дорослих , в дитячому садку. Недостатньо сформована соціально-комунікативна компетенція, а саме: більшість плутає назву міста, країни, вулиці; частина дітей недостатньо володіють елементарними морально-етичними нормами міжособистісних взаємин, не вміють дотримуватися їх під час спілкування; знають більшість правил, але практично їх використовувати не вміють.
З огляду на результати спостереження можна зазначити, що більшість дошкільнят зорієнтовані на спілкуванні і взаємодії з дітьми та чуйно ставляться до інших людей залежно від віку та статі, частина дітей лише ситуативно готові взаємодіяти з дорослими людьми різного віку. Значний же відсоток дітей , а саме 74%, ініціюють дружні стосунки з тим, кому симпатизують, а 6% зовсім не схильні до міжособистісного спілкування.
Засвоєння вимог освітньої «Гра дитини»:
№1 – 77 %,
№2 – 70%,
№3 – 67%,
№4 – 43%,
№ 5– 45%,
№6 – 65 %,
№7 – 53%,
№8 – 100%,
№9 – 66%,
№10 – 50%
Середній показник 63%.
Більшість дітей оволоділа навичками конструкторсько-будівельних ігор: виявляють творчість у роботі з природним матеріалом, вміють користуватися різними конструкторами, самостійно створюють об`єкти, добирають потрібні матеріали. Але потрібно й надалі працювати з батьками щодо збагачення предметно-розвивального середовища з цього питання. Більшість дітей творчо відображають у грі діяльність і взаємини дорослих, виявляють ініціативу в перетворенні предметно-ігрового середовища, охоче включаються в гру. Діти молодшого дошкільного віку не завжди використовують іграшки за призначенням, часто порушують правила гри. Вміють оцінювати вчинки, але потребують допомоги у поясненні своїх дій. Потребують допомоги вихователя під час класифікації іграшок, зроблених з різних матеріалів. Підвищення уваги педагогів потребує питання формування у дітей базових якостей особистості: відповідальності, самостійності, ініціативності тощо. В цілому діти розуміють, що гра має сюжет, ініціюючи її початок, проте деякі вихованці самостійно не вибудовують різні сюжети під час ігрової діяльності.
Освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» :
№1 – 55 %,
№2 – 90%,
№3 – 35%,
№4 – 50%,
№ 5– 15%,
№6 – 45 %,
№7 – 73%,
№8 – 61%,
№9 – 41%,
№10 – 58%
Середній показник 52%.
Діти, згідно віку, визначають величину предметів, але не завжди позначають правильно їх словами, плутають площинні та об`ємні об`єкти, визначають форму предметів порівнюючи їх з геометричними фігурами; правильно групують предмети за ознакою форми. Самостійно визначають просторове розташування предмета відносно свого тіла, мають елементарні математичні уявлення: лічать, порівнюють чисельність множин накладанням та прикладанням предметів; правильно утворюють множини із двох-трьох предметів. Більшість дітей помиляється під час визначення часових відношень (учора-завтра, тепер-пізніше), плутають частини доби, пори року.
Освітня лінія «Мовлення дитини»:
№1 – 55 %,
№2 – 60%,
№3 – 47%,
№4 – 21%,
№ 5– 30%,
№6 – 65 %,
№7 – 88%,
№8 – 53%,
№9 – 33%,
№10 – 58%
Середній показник 51%.
Більшість дітей під час обстеження звукової культури мовлення, словникової роботи, граматично правильного мовлення завдання виконували за зразком дорослого, або тільки з допомогою дорослого. Труднощі викликали завдання на визначення першого звука у словах, вимові шиплячих, сонорних. Обмежений словниковий запас щодо ознак предметів, доборі синонімів, антонімів, використанні узагальнюючих слів. Припускаються помилок при узгодженні іменників з числівниками, з прикметниками. Діти розуміють запитання, відповідають на нього, уживають слова ввічливості, привітання, прощання, відтворюють діалоги дійових осіб в ігровій формі. Монологічне мовлення сформовано у більшості дітей на середньому рівні. При виконанні завдань з переказу невеличких знайомих казок та оповідань, складанні невеличких сюжетних та описових розповідей діти виконують завдання тільки з допомогою дорослого, або потребують додаткового пояснення. З огляду на це постає нагальна потреба в посиленні цілеспрямованої роботи з розвитку зв’язного мовлення дітей, художньо-мовленнєвої діяльності, забезпечення належних умов засвоєння дитиною культури мовлення і спілкування, елементарних правил користування мовленням у різних життєвих ситуаціях, що надасть дітям можливість для духовно-емоційного та пізнавального розвитку. Водночас слід продовжувати роботу на засвоєння дітьми таких логічних операцій, як аналіз, синтез, порівняння, причиновонаслідковий зв’язок, узагальнення під час ознайомлення з природним та предметним довкіллям, розвитком дрібної моторики руки, трудових навичок дітей.
В результаті дослідження виявлено, що менша половина дошкільників володіють опануванням фонематичним складом мовлення, частина вихованців не розрізняють мовні та немовні, близькі та схожі звуки рідної мови, з труднощами дається звуковий та складовий аналіз слів. Найнижчий показник на інклюзивній та логопедичній групах.
Освітня лінія «Дитина у природному довкіллі».
№1 – 66 %,
№2 – 70%,
№3 – 47%,
№4 – 58%,
№ 5– 35%,
№6 – 45 %,
№7 – 80%,
№8 – 61%,
№9 – 41%,
№10 – 83%
Середній показник 58%.
Діти мають загальне уявлення про життя людей на планеті Земля, про воду, вогонь, природні явища. Спільно з дорослими вирощують рослини та доглядають за ними; виявляють інтерес до живої та неживої природи, Всесвіту. Недостатні знання з розділу «Рослини», «Гриби», «Тварини» (назви рослин найближчого оточення, тварин, їх дитинчат, особливості їх живлення).
Аналіз результатів показав, що більшість дітей виявляють пізнавальну активність, спостережливість та винахідливість, а дуже незначна кількість дошкільнят продемонструвала часткову сформованість пізнавальної мотивації. На жаль, є частка дітей, які не вирізняються наявністю сформованих проявів до пізнавальної діяльності .
Освітня лінія «Дитина у світі культури»:
№1 – 55%,
№2 – 70%,
№3 – 47%,
№4 – 50%,
№ 5– 40%,
№6 – 71 %,
№7 – 53%,
№8 – 84%,
№9 – 41%,
№10 – 58%
Середній показник 57%.
Більшість дітей розуміють зміст художніх творів, відповідають на нескладні запитання, правильно оцінюють поведінку персонажів; декламують вивчені вірші напам`ять, але без інтонаційної виразності. Орієнтуються у довкіллі: вміють користуватися предметами й іграшками відповідно їх призначення, будують елементарні висловлювання про довкілля, знають своє ім`я, імена батьків, друзів, вихователів, помічників вихователя. Слабко володіють техніками малювання, особливо пензликом, олівцями. Більшість дітей виконують роботу з допомогою дорослого, потребують словесної інструкції та показу послідовності в роботі, зафарбовують площини виходячи за контуру малюнка; слабко орієнтуються на площині, дрібна моторика недорозвинена за віком.
За підсумками контрольних зрізів успішність на початку навчального року по групах становить:
№1 – 64 %,
№2 – 67%,
№3 – 51%,
№4 – 49%,
№ 5– 42%,
№6 – 64 %,
№7 – 74%,
№8 – 69%,
№9 – 45%,
№10 – 60%.
По закладу успішність становить 58%.
На основі аналізу отриманих даних середній показник рівня досягнень дітей за освітніми лініями у межах БКДО на жовтень 2021 року по дошкільному закладу складає 58%. Зведені результати свідчать про те, що загалом діти дошкільного віку мають середній рівень засвоєння знань освітніх ліній Базового компонента і вимог освітньої програми «Дитина». Моніторинг досягнень дітей кожної вікової групи за показниками всіх семи освітніх ліній розвитку показав, що найкращі результати здобуті за такими освітніми лініями, як “Особистість дитини», “Гра дитини”, “Дитина у соціумі” (більше 60%).
Найнижчі показники – «Мовлення дитини», «Дитина в сенсорно-пізнавальному розвитку» (51-52%).
Причинами, які вплинули на темп та якість засвоєння дітьми матеріалу за різними освітніми лініями згідно Базового компоненту дошкільної освіти та освітньої програми «Дитина» є: недостатня увага з боку батьків до рекомендацій педагогів щодо закріплення знань дітей в повсякденному житті; обмежене спілкування дітей з батьками; низьким рівнем відповідних знань у дітей-новачків, які раніше не відвідували дошкільний заклад, часта відсутність дітей по хворобі, або з сімейних обставин в дитячому садочку, що веде до пробілів в знаннях; збільшення кількості дітей з «особливими» потребами, які потребують підвищеної уваги з боку дорослих, індивідуального підходу щодо здійснення навчання та виховання.
Виходячи із вищезазначеного пропоную:
- Протягом навчального року роботу педагогічного колективу спрямувати на підвищення рівня життєвих досягнень дітей за освітніми лініями «Мовлення дитини», «Дитина в природному довкіллі», «Дитина у світі культури» , «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» через організацію семінарів, практикумів, тренінгів, консультацій щодо формування у дітей культури мовленнєвого спілкування, логіко-математичного розвитку, поведінки на засадах національно-патріотичного виховання, втілення найефективніших методів та прийомів в роботі з дітьми з трудового, мовленнєвого розвитку.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальні:
вихователь-методист.
- За допомогою інтерактивних форм роботи з батьками відпрацьовувати практичні навички ефективної взаємодії з дітьми для виховання фізично розвиненої, соціально компетентної, творчої особистості.
Термін: жовтень, січень, квітень 2021-2022 року. Відповідальні:
вихователь-методист, практичний психолог, вихователі.
- Забезпечити психологічний супровід дітей з особливими потребами, надати консультативну допомогу вихователям, батькам щодо організації освітнього процесу з дітьми.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальна: практичний психолог
4.Створювати умови для організації різних видів діяльності (ігрової, рухової, предметної, природничої, сенсорно-пізнавальної, мовленнєвої) для подальшого набуття дітьми дошкільного віку різних видів компетенцій.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальні: вихователі груп.
- Варіативно застосовувати ефективні інноваційні оздоровчі технології: елементи художньої гімнастики, пальчикова гімнастика, дихальна та звукова гімнастика, психогімнастика. Підвищити рухову активність, впроваджувати дозований біг, удосконалювати проведення спортивних ігор.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальні: вихователі груп.
- Підвищувати рівень мовленнєвої активності, спонукаючи кожну дитину до участі в обговоренні, даючи можливість висловлювати власні думки, чергувати мовленнєві завдання з іншими видами дитячої діяльності для збереження інтересу й ініціативності дітей до навчального матеріалу заняття. Закріплювати мовленнєві вміння, набуті на заняттях, під час різних видів дитячої діяльності; Співпрацювати з батьками щодо мовленнєвого розвитку дітей: систематичного читання книжок, обговорення ілюстрацій, дотримання культури мовлення і мовного етикету.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальні: вихователі груп.
31.08.2021 року проведена настановча педрада. Працівників ознайомлено з річним планом роботи закладу, окреслено основні напрямки діяльності на 2021-2022 навчальний рік. Цікавинкою зустрічі був спогад педагогів про своє перше вересня.
Кращий досвід дошкільного навчального закладу
№21 «Оленка» за 2020-2021 навчальний рік
Головним напрямком діяльності ДНЗ №21 «Оленка» як Школи сприяння здоров’ю є формування і розвиток фізично, психічно, соціально і морально здорової особистості, створення умов для збереження і зміцнення здоров’я вихованців, підготовка їх до суспільного життя.
Умовами цілісного розвитку дитини є використання у закладі здоров’язбережувальних технологій.
Поряд з традиційними способами фізичного виховання та оздоровлення дітей у практиці роботи активно використовуються: фітбол-гімнастика, степ-аеробіка, балансування, кольоротерапія, піскова терапія, масаж і самомасаж, дихальна гімнастика… В минулому навчальному році на спортивному майданчику закладу встановлено паралельні бруси. Це дало змогу впроваджувати у фізкультурну роботу дитсадка елементи дитячого воркауту. У листопаді 2020 року на базі ДНЗ №21 «Оленка» (в онлайн-режимі) проведено засідання методичної студії інструкторів з фізкультури міста. Педагоги закладу презентували досвід організації фізкультурно –оздоровчої роботи з дошкільниками. (відео додається).
Творча група педагогів дошкільного навчального закладу №21 «Оленка» працювали над проблемою щодо використання інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі закладу. Педагогами створено різноманітні мультимедійні презентації, фонетичні зарядки і пісні, навчальні мультфільми, дидактичні комп’ютерні ігри, відеозаняття, відеофільми про історію рідного міста, людей різних професій… Нещодавно ми почали створювати пластилінові мультфільми за мотивами народних казок, де діти є активними учасниками у виготовленні та озвученні персонажів. У березні 2021 року на базі ДНЗ №21 «Оленка» (в онлайн-режимі) проведено засідання методичної студії вчителів-логопедів. Педагоги закладу презентували досвід організації фізкультурно –оздоровчої роботи з дошкільниками. (відео додається)
Цього року творча група у складі Макаренко Вікторії Олександрівни, учителя-логопеда; Брайко Тетяни Анатоліївни, вихователя-методиста; Максимяк Ірини Анатоліївни, вихователя дошкільного навчального закладу №21 «Оленка» зайняла І місце за кращий електронний освітній ресурс із теми «Вчимо казку по-новому «Ходить гарбуз по городу» для молодших дошкільників» у обласному конкурсі на кращий електронний освітній ресурс – 2021. (відео мультфільму додається)
Колектив ДНЗ №21 «Оленка», керуючись Законом України «Про дошкільну освіту», Положенням «Про дошкільний навчальний заклад», Базовим компонентом дошкільної освіти, чинними освітніми програмами «Дитина в дошкільні роки» та «Я у світі», листом МОН України від 30.07.2020 № 1/9-411 «Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти у 2020-2021 н.р.» продовжить працюватиме над проблемою: «Формування гармонійного розвитку, світоглядних орієнтирів, духовно-моральних цінностей особистості та професійної компетентнсті педагога в умовах реформування освіти» та спрямує свої зусилля на реалізацію завдань:
формування природничо-екологічної компетентності дітей дошкільного віку,
формування соціального досвіду дошкільника через організацію сюжетно-ігрової діяльності,
організація корекційно-відновлювальної роботи в спеціальних групах (№№ 1,2,6,7,9,10)
Базовий компонент дошкільної освіти. Нова редакція та поради для організації освітнього процесу
Вийшла 22 січня 2021 року
Інваріантний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»
Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»
Оcвітній напрям «Дитина в соціумі»
Освітній напрям «Мовлення дитини»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва»
Варіативний складник. Освітні напрями
Освітній напрям «Особистість дитини. Спортивні ігри»
Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі. Комп’ютерна грамота»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Основи грамоти»
Освітній напрям «Мовлення дитини. Іноземна мова»
Освітній напрям «Дитина в соціумі. Соціально-фінансова грамотність»
Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва. Хореографія»
Умови реалізації
Участь сім’ї в розвитку дитини
Взаємодія закладів дошкільної освіти з сім’ями дітей як учасниками освітнього процесу
Педагог як фахівець, який стимулює процес розвитку дитини
Зміст та організація освітнього процесу
Універсальний дизайн у закладі дошкільної освіти
Наступність між дошкільною та початковою освітою в реалізації перспектив розвитку дитини
Роль суспільства та громади у забезпеченні доступної та якісної дошкільної освіти
Значення понять, що вживаються в стандарті
Значення понять, що вживаються у стандарті
БАЗОВИЙ КОМПОНЕНТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
Базовий компонент дошкільної освіти, що є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні, затверджено сьогодні, 12 січня 2021 року. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України. Нова редакція документа дозволить продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти.
«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.
Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами:
- особистість дитини;
- дитина в сенсорно-пізнавальному просторі;
- дитина в природному довкіллі;
- гра дитини;
- дитина в соціумі;
- мовлення дитини;
- дитина у світі мистецтва.
Виконання вимог Стандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у найбільш оптимальній для кожної дитини формі.
Державний стандарт дошкільної освіти це взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти, напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат – компетентність дитини старшого дошкільного віку, а також умови, за яких ці компетентності можуть бути досягнуті.
Оновлений документ заснований на компетентнісному підході, як і Державний стандарт початкової освіти.
Ключові компетентності Базового компонента дошкільної освіти продовжуються в Держстандарті початкової освіти за окремими освітніми галузями. Наприклад, освітні напрями «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» продовжуються математичною та природничою освітніми галузями, а «Дитина у світі мистецтва» – мистецькою та технологічною.
Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі.
“Дитина” Освітня програма для дітей від 2 до 7 років. Оновлена 2020 р.
Оновлена програма “Дитина”
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 440 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА для дітей від 2 до 7 років «Дитина» розроблена відповідно до Базового компонента дошкільної освіти і є комплексною варіативною програмою, в якій відображено вимоги до змісту дошкільної освіти. Зміст освітньої роботи з дітьми структуровано за принципом інваріантності та варіативності, що дає змогу відійти від традиційної системи занять, уможливлює інтеграцію різних видів діяльності та тісно пов’язано з реалія ми життя, потребами та інтересами сучасних дітей. Завдання програми — представити зміст роботи з дітьми різних вікових груп, що відповідає їхнім віковим особливостям та узгоджений з концепцією і програмою НУШ. Основний акцент зроблено на етично-естетичній складовій освітнього процесу, яка сприяє формуванню основ цiннiсних орієнтацій особистості та її духовному розвитку. Реалізація програмних вимог забезпечить належні умови для зростання здорової, щасливої, самодостатньої, творчої особистості.
Методичні рекомендації до Освітньої програми для дітей від 2 до 7 років “Дитина” Оновлено 2021 р.
Автори: Г. В. Бєлєнька, О. Л. Богініч, В. М. Вертугіна та ін.
Видавництво: Принт-медіа, Київський університет ім. Б. Грінченка
Мова: Українська
Рік видання: 2020
Кількість сторінок: 568 стр.
Формат: 210×150 мм
Обкладинка: М’яка
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ До освітньої програми для дiтей вiд 2 до 7 років «Дитина» є складовою нового методичного комплекту для закладів дошкільної освіти та батьків дошкільнят. У виданнi розкрито концептуальний підхід до побудови освітньої роботи із сучасними дітьми дошкільного віку, представлено методи і прийоми реалізації завдань кожної освітньої лінії, надано зразки варіативних форм організації взаємодії дітей з іншими учасниками освітнього процесу, представлено нові форми роботи з батьками. Використовуючи методичні рекомендації, педагоги та батьки дошкільнят зможуть успішно формувати особистість дитини, забезпечивши ïй комфортне, iнтелектуально та емоційно насичене життя у період дошкільного дитинства. Методичні рекомендації зорієнтовано на втілення основних положень Базового компонента дошкільної освіти України та завдань Освітньої програми «Дитина».
Як базовий компонент пов’язаний із НУШ?
Безперервний та послідовний розвиток людини від народження і, в ідеалі, упродовж усього життя – це одне з основних завдань сучасного освітнього процесу. У цьому процесі дуже важлива наступність освіти.
Дошкільний вік дитини фахівці визначаєюь як час для формування основ компетентностей і навичок, що стануть у пригоді впродовж усього життя.
Початкова школа безпосередньо пов’язана з дошкіллям і продовжує (особливо – 1–2 класи) діяти за принципами й методиками, що застосовують у садочках:
- використання грияк одного з основних елементів навчання для першачків;
- діяльнісний підхід до навчання, тобто набуття дитиною власного досвіду та умінь через залучення до суто дитячої діяльності – рухової, ігрової, мистецької, пізнавально-дослідницької, господарчо-побутової;
- компетентнісний підхід:формування компетентностей дитини за освітніми лініями з урахуванням її бажань, інтересів, намірів із набутими знаннями, уміннями й навичками;
- інтегрований підхід:формування цілісної картини світу;
- особистісно-орієнтований підхід:посилена увага до індивідуальних потреб дитини, її вподобань, здібностей, ініціативності та креативності.
Чим оновлений БКДО відрізняється від попереднього?
Цей документ базується на гуманістичних засадах виховання майбутнього члена суспільства. Вони викладені в таких базових принципах:
- демократичність, що в цьому контексті означає: дитина має право на самовираження та активну участь в освітньому процесі;
- рівний доступ до якісної дошкільної освіти:кожна дитина, незалежно від умов її проживання, фінансового стану родини та можливих особливостей здоров’я має право на повноцінну дошкільну освіту;
- сталий розвиток– розглядається в БКДО як формування економічної та екологічної свідомості та відповідальності за свої дії;
- міжвідомча взаємодія, державно-громадське, державно-приватне та соціально-педагогічне партнерство– співпраця всіх дотичних до дошкілля установ (державних органів влади, керівництва закладів, педагогічного колективу), а також психологічної, соціальної та медичної служб у дошкільних закладах освіти.
– На що можуть розраховувати діти й батьки?
У дошкільному закладі мають бути забезпечені сприятливі умови для педагогічно-виховної роботи.
Усі ДНЗ, незалежно від форми власності, повинні забезпечувати:
- рівність доступу до дошкільної освіти для всіх дітей раннього та дошкільного віку, у тому числі дітей з ООП;
- солідарну відповідальність держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти та інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей раннього й дошкільного віку;
- можливість для батьків брати активну участь у розвитку компетентностей дитини;
- повагу до дитини та її думки;
- розвиток її творчих здібностей і талантів;
- формування досвіду дитини в спілкуванні з дорослими та однолітками;
- пріоритет – набуття особистого досвіду дитини через діяльність;
- визначення базових якостей особистості, розвиток її активності, самостійності, ініціативності та креативності;
- увагу до методик, що сприяють становленню в дитини емоційно-ціннісного ставлення до оточення та здатності активно відтворювати його у творчій діяльності;
- інтегрований підхід до організації змісту та навчального процесу задля формування цілісної картини світу дитини та основ її світогляду;
- створення сучасного універсального освітнього середовища (доступного, безпечного, розвивального тощо).
Чого навчатимуть дітей у садочках?
Навчання відбувається за освітніми лініями, що визначають його напрям та зміст. Усім лініям притаманне формування досвіду дитини в “дитячій” діяльності (рух, ігри, мистецька, пізнавально-дослідницька, господарчо-побутова).
Як і в стандартах шкільної освіти, у БКДО йдеться про компетентності. Компетентність – це результат освітнього процесу, що виражений у формуванні відповідного емоційно-ціннісного ставлення до оточення, сформованості певних знань, здатності до активного, творчого впровадження набутого досвіду.
Нове в підході до компетентностей у БКДО – інваріативні (незмінні) та варіативні (змінні) компетентності. Проте кожна з них має бути сформована за відповідними освітніми лініями.
- Освітня лінія “Особистість дитини”
Формує такі інваріативні компетентності:
- рухова;
- здоров’язбережувальна;
- особистісна.
У результаті дитина набуває вмінь адекватно діяти в різних життєвих ситуаціях без шкоди для власного здоров’я та безпечно для інших, формується її самосвідомість.
Варіативна компетентність – спортивно-ігрова, тобто вміння грати в спортивні ігри, дотримуватися правил, бути частиною команди (наприклад, футбольної) чи грати індивідуально (шахи).
- Освітня лінія “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”
Інваріативні компетентності:
- предметно-практична;
- технологічна;
- сенсорно-пізнавальна;
- логіко-математична;
- дослідницька.
Дитина вчиться спрямовувати власні відчуття та увагу на пізнання об’єктів довкілля; усвідомлено застосовувати елементарні математичні знання; знаходити варіанти розв’язання логіко-математичних завдань, відповідно до вікових особливостей; аналізувати та узагальнювати; виокремлювати потрібну інформацію про об’єкти довкілля, працювати разом із дорослими та однолітками.
Варіативна компетентність – цифрова. Це вміння безпечно використовувати інформаційно-комунікаційні та цифрові технології для власних потреб та виконання навчальних завдань.
- Освітня лінія “Дитина в природному довкіллі”
Інваріативні компетентності:
- природничо-екологічна;
- навички, орієнтовані на сталий розвиток.
Результат освіти в цьому напрямі – формування розуміння необхідності збереження ресурсів планети та власної відповідальності за природодоцільну поведінку.
- Освітня лінія “Гра дитини”
Інваріативна компетентність – ігрова.
Її результат – здатність дитини до розвитку особистісного потенціалу (фізичного, психічного, соціального, духовного), виявлення творчих здібностей, демонстрування самостійності, ініціативності, організованості, цікавість до пізнання.
- Освітня лінія “Дитина в соціумі”
Інваріативна компетентність – соціально-громадянська. Формує ціннісне ставлення дитини до себе, своїх прав та прав інших людей, культурних надбань українського народу, інших національностей і культур; здатність до прояву особистісних якостей та почуттів; готовність до взаємодії та участі в родинних та суспільних процесах.
Варіативна компетентність – фінансова грамота. Означає здатність дитини раціонально використовувати ресурси, заощаджувати, оцінювати наявні можливості; формує підприємницькі здібності тощо.
- Освітня лінія “Мовлення дитини”
Інваріативні компетентності:
- мовленнєва;
- комунікативна;
- літературно-художня.
Дає змогу за допомогою мови й мовлення пізнавати світ і взаємодіяти з ним, спілкуватися з однолітками та дорослими, поважливо ставитися до друкованих чи електронних книжок, художнього слова.
Варіативні компетентності:
- основи грамоти, тобто оволодіння початковими навичками читання й письма, здатність до фонематичного сприйняття, звукового аналізу елементів мови тощо;
- іноземна мова, що означає базовий рівень володіння іншими мовами.
- Освітня лінія “Дитина у світі мистецтва”
Інваріативна компетентність – мистецька. Це означає обізнаність дитини в різновидах мистецтва; бажання та наявність можливості реалізовувати власний художньо-естетичний потенціал.
Варіативна компетентність – хореографічна, тобто здатність сприймати музику та самовиражатися за допомогою танцю.
– Яка участь батьків у дошкільній освіті дитини?
На відміну від попередніх стандартів дошкільної освіти, нинішній містить не лише перелік обов’язків батьків щодо виховного та навчання дітей, але й має поради, як це можна зробити в домашніх умовах. Усі рекомендації подано за лініями освіти та відповідно до завдань формування окремих компетентностей. Це означає, що батькам варто ознайомитися з текстом стандарту, адже це може полегшити для них розуміння виховного процесу.
Основні настанови для батьків:
- кожен із батьків дитини відповідальний за її виховання, розвиток і навчання, за збереження її життя, зміцнення здоров’я, формування почуття людської гідності та усвідомленого ставлення до здорового способу життя;
- здобуття дитиною дошкільної освіти не звільняє батьків від обов’язку доглядати, піклуватися, виховувати, розвивати й навчати її;
- у сім’ї мають забезпечити створення середовища для додаткового виховання, відповідно до компетентностей освітніх ліній;
- батьки мають право на партнерську взаємодію психолого-педагогічних працівників закладів освіти з членами родини вихованців (іншими словами – на поради й консультації).
– Що змінюється для вихователів садочків?
Вихователі та педагоги дитячих дошкільних закладів визначені як фасилітатори розвитку дитячої особистості. Тобто головне завдання дорослих у ДНЗ – створення сприятливих умов для формування дитини, її світогляду та світосприйняття, інтелектуальної та емоційної безпеки. Тож вихователь повинен звертати увагу на:
- створення психологічно сприятливої атмосфери для дитини;
- побудову взаємин із вихованцями на засадах партнерства;
- формування безпечного освітнього середовища на основі гуманістичних цінностей;
- педагогічне просвітництво та соціально-психологічний супровід сімей своїх вихованців;
- забезпечення психолого-педагогічного просвітництва батьків.
– Як впроваджуватимуть новий БКДО?
У законі “Про освіту” зазначено, що останній рік перед школою є обов’язковим для підготовки дітей дошкільного віку.
З вересня 2021 року всі садочки мають працювати за новим базовим компонентом. До цього часу вони мають оновити свої програми.
31 серпня проведено педагогічну раду, на якій підведено підсумки роботи закладу та визначено напрями діяльності в умовах сьогодення. Позитивного настрою та віри в перемогу додало створення дошки думок ” Що для мене мир?”
З метою розширення уявлення педагогів про шляхи формування їхньої мовленнєвої компетентності, в ДНЗ №21 проведено інтерактивний семінар ”Багатство мовлення педагога – вплив на мовленнєвий розвиток особистості дошкільника”.
Вчитель-логопед Макаренко Вікторія Олександрівна презентувала напрацювання творчої групи, посібники для розвитку мовлення дошкільників.
Педагоги переглянули авторські мультимедійні розробки: ”’Кольорові казки”, анімовані вірші, оповідання, дидактичні ігри…
Підготовка дітей до школи- одна з актуальних проблем сучасної освіти. Тісна взаємодія дошкільного закладу і школи – основа успішного вирішення проблеми наступності. Відповідно до плану роботи закладу, щороку в січні проводиться «Логопедична вітальня» корекційних педагогів ДНЗ та ЗОШ №7 щодо використання інновацій для активізації мовлення дітей. У заході взяли участь логопеди дитсадка Макаренко В.О., Діденко Г.Л., вихователі логопедичних груп та логопед школи Шарапова О.В.
Вчитель-логопед Макаренко В.О. презентувала власні напрацювання, що ефективно використовує в корекційній роботі. Вчитель-дефектолог Діденко Г.Л. ділилась досвідом щодо використання ігор та вправ для розвитку дрібної моторики.
РЕЗУЛЬТАТИ МОНІТОРИНГУ ЯКОСТІ ОСВІТИ
Довідка про проведення початкового моніторингового дослідження реалізації завдань Базового компонента дошкільної освіти
Відповідно до річного плану роботи ДНЗ №21 «Оленка» на 2021-2022 навчальний рік з 04 -08 10.2021 року (наказ по ДНЗ №113/01-08ОД від 01.10.2021 року «Про проведення моніторингу досягнень знань дітей дошкільного віку на початковому етапі» ) проведено початковий моніторинг досягнень дітей дошкільного віку за освітніми лініями Базового компоненту дошкільної освіти в Україні та згідно вимог освітньої програми «Дитина».
Мета: визначення рівня досягнень дошкільників і постановка конкретних завдань для підвищення результативності освітнього процесу, організації індивідуальної роботи з дітьми та допомоги батькам. Моніторинг проводився під час звичних для дітей видів діяльності: ігрової, трудової, самостійної та режимних моментів – заняття, прогулянки тощо. Були використані слідуючи методи: спостереження; дидактичні ігри та вправи; розвивальні ігри; групові та індивідуальні заняття; метод доручень; аналіз продуктів праці дошкільників.
Оцінка досягнень дітей кожної вікової групи здійснювався за показниками семи освітніх ліній згідно Базового компонента дошкільної освіти та освітніх програм «Дитина», «Дитина в дошкільні роки», а саме: освітня лінія «Особистість дитини»; освітня лінія «Дитина в соціумі»; освітня лінія «Дитина у природному довкіллі»; освітня лінія «Дитина у світі культури»; освітня лінія «Гра дитини»; освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»; освітня лінія «Мовлення дитини».
В досліджуванні приймали участь 23 дітей раннього віку та 113 – дошкільного віку. Всього обстежено 136 дитини.
Результати, отримані під час вивчення освітнього процесу, свідчать про те, що робота ведеться на належному рівні. Процеси життєдіяльності протягом дня здійснюються відповідно до режиму дня, інтересів та запитів дітей.
У групах створене доцільне розвивально-предметне середовище з відповідними осередками для проведення організованої та самостійної діяльності дошкільнят, яке забезпечує різні види їх активності.
Моніторинг рівня знань, умінь, навичок дітей проводився за допомогою методичного посібника Н.Шаповалової «Моніторинг досягнень дітей дошкільного віку згідно з Базовим компонентом дошкільної освіти» – діагностичного інструментарію за Базовим компонентом дошкільної освіти – видавництво «Мандрівець» .
Факторами оцінювання є очікувані кінцеві результати набуття компетенцій випускником дошкільного навчального закладу перед його вступом до школи, зазначені у змісті освітніх ліній Базового компонента дошкільної освіти:
фізичний розвиток і здоров’я дитини;
соціальний розвиток;
природничо-екологічний розвиток;
предметно-практична діяльність і художньо-естетичний розвиток;
ігрова діяльність;
сенсорно-пізнавальний розвиток;
мовленнєвий розвиток.
Кожен фактор має критерії, що відповідають тим видам компетенцій, яких набувають діти в межах зазначеного фактора. Оцінюється кожен критерій у балах (від 0 до 4) залежно від рівня сформованості відповідної компетенції та біологічної зрілості. Для оцінювання критеріїв використовуються такі методи, як підсумкові заняття, дидактичні ігри та вправи, спостереження, бесіда, аналіз результатів діяльності дитини.
Здійснюючи експертизу, в балах оцінюються компетенції дітей, орієнтуючись на зміст Базового компонента дошкільної освіти (знає, обізнана, розуміє, усвідомлює, здатна, дотримується, застосовує, виявляє ставлення, оцінює).
Орієнтовні показники оцінювання критеріїв:
Високий — компетенція сформована в повній мірі;
Достатній — компетенція сформована в достатній мірі;
Середній — компетенція сформована посередньо;
Початковий — компетенція сформована мінімально;
Під час моніторингового дослідження була проведена діагностика рівнів сформованості ціннісного ставлення до власного здоров’я за спеціально розробленими критеріями і показниками. Під час проведення було використано такий комплекс методів як спостереження та аналіз різних видів діяльності дітей.
Критерії і показники були визначені з урахуванням вимог Базового компонента дошкільної освіти в Україні, змісту поняття «ціннісне ставлення до власного здоров’я».
Формування здорової особистості дитини визначено як процес засвоєння дитиною знань про здоров’я (когнітивний компонент), забезпечення прагнення бути здоровою (емоційно-мотиваційний компонент) і застосування цих знань та мотивації на практиці (діяльнісний компонент).
Показники засвоєння вимог освітньої лінії «Особистість дитини».
№1 – 77 %,
№2 – 60%,
№3 – 48%,
№4 – 71%,
№ 5– 75%,
№6 – 79 %,
№7 – 93%,
№8 – 53%,
№9 – 50%,
№10 – 58%
Середній показник 66%.
У більшості дітей сформована компетентність ціннісного ставлення до власного здоров’я, проте, є частка дітей, у яких зазначено часткове розумінням сформованості здорової особистості .
Більшість дітей має уявлення про засоби загартування, виконують самостійно або з незначними помилками загально-розвиваючі вправи, основні рухи, рухи спортивного характеру, орієнтуються в ознаках статевої належності. Труднощі викликають завдання на шикування, перешикування в колону, коло, шеренгу, плутаються в поняттях «праворуч» – «ліворуч». Діти мають знання про безпечну поведінку, але навички безпечної поведінки слабкі. Обладнанням користуються за їх призначенням. Не завжди охайні в діях під час виконання культурно-гігієнічних навичок, у молодших дошкільників слабо розвинені навички самообслуговування.
Показники засвоєння вимог освітньої лінії «Дитина в соціумі»:
№1 – 66 %,
№2 – 50%,
№3 – 67%,
№4 – 50%,
№ 5– 55%,
№6 – 69 %,
№7 – 80%,
№8 – 76%,
№9 – 41%,
№10 – 58%
Середній показник 62%.
Більшість дітей самостійно і правильно налагоджують взаємини з однолітками. 11% дітей мають труднощі у спілкуванні з дорослими і дітьми, часто конфліктують. Діти, згідно віку, орієнтуються в поняттях «родина», «сім`я», «обов`язки». Називають предмети домашнього вжитку, їх ознаки, знають назви продуктів харчування, овочів, фруктів. У більшості дітей обмежені знання з розділу «Люди/дорослі», працю дорослих , в дитячому садку. Недостатньо сформована соціально-комунікативна компетенція, а саме: більшість плутає назву міста, країни, вулиці; частина дітей недостатньо володіють елементарними морально-етичними нормами міжособистісних взаємин, не вміють дотримуватися їх під час спілкування; знають більшість правил, але практично їх використовувати не вміють.
З огляду на результати спостереження можна зазначити, що більшість дошкільнят зорієнтовані на спілкуванні і взаємодії з дітьми та чуйно ставляться до інших людей залежно від віку та статі, частина дітей лише ситуативно готові взаємодіяти з дорослими людьми різного віку. Значний же відсоток дітей , а саме 74%, ініціюють дружні стосунки з тим, кому симпатизують, а 6% зовсім не схильні до міжособистісного спілкування.
Засвоєння вимог освітньої «Гра дитини»:
№1 – 77 %,
№2 – 70%,
№3 – 67%,
№4 – 43%,
№ 5– 45%,
№6 – 65 %,
№7 – 53%,
№8 – 100%,
№9 – 66%,
№10 – 50%
Середній показник 63%.
Більшість дітей оволоділа навичками конструкторсько-будівельних ігор: виявляють творчість у роботі з природним матеріалом, вміють користуватися різними конструкторами, самостійно створюють об`єкти, добирають потрібні матеріали. Але потрібно й надалі працювати з батьками щодо збагачення предметно-розвивального середовища з цього питання. Більшість дітей творчо відображають у грі діяльність і взаємини дорослих, виявляють ініціативу в перетворенні предметно-ігрового середовища, охоче включаються в гру. Діти молодшого дошкільного віку не завжди використовують іграшки за призначенням, часто порушують правила гри. Вміють оцінювати вчинки, але потребують допомоги у поясненні своїх дій. Потребують допомоги вихователя під час класифікації іграшок, зроблених з різних матеріалів. Підвищення уваги педагогів потребує питання формування у дітей базових якостей особистості: відповідальності, самостійності, ініціативності тощо. В цілому діти розуміють, що гра має сюжет, ініціюючи її початок, проте деякі вихованці самостійно не вибудовують різні сюжети під час ігрової діяльності.
Освітня лінія «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» :
№1 – 55 %,
№2 – 90%,
№3 – 35%,
№4 – 50%,
№ 5– 15%,
№6 – 45 %,
№7 – 73%,
№8 – 61%,
№9 – 41%,
№10 – 58%
Середній показник 52%.
Діти, згідно віку, визначають величину предметів, але не завжди позначають правильно їх словами, плутають площинні та об`ємні об`єкти, визначають форму предметів порівнюючи їх з геометричними фігурами; правильно групують предмети за ознакою форми. Самостійно визначають просторове розташування предмета відносно свого тіла, мають елементарні математичні уявлення: лічать, порівнюють чисельність множин накладанням та прикладанням предметів; правильно утворюють множини із двох-трьох предметів. Більшість дітей помиляється під час визначення часових відношень (учора-завтра, тепер-пізніше), плутають частини доби, пори року.
Освітня лінія «Мовлення дитини»:
№1 – 55 %,
№2 – 60%,
№3 – 47%,
№4 – 21%,
№ 5– 30%,
№6 – 65 %,
№7 – 88%,
№8 – 53%,
№9 – 33%,
№10 – 58%
Середній показник 51%.
Більшість дітей під час обстеження звукової культури мовлення, словникової роботи, граматично правильного мовлення завдання виконували за зразком дорослого, або тільки з допомогою дорослого. Труднощі викликали завдання на визначення першого звука у словах, вимові шиплячих, сонорних. Обмежений словниковий запас щодо ознак предметів, доборі синонімів, антонімів, використанні узагальнюючих слів. Припускаються помилок при узгодженні іменників з числівниками, з прикметниками. Діти розуміють запитання, відповідають на нього, уживають слова ввічливості, привітання, прощання, відтворюють діалоги дійових осіб в ігровій формі. Монологічне мовлення сформовано у більшості дітей на середньому рівні. При виконанні завдань з переказу невеличких знайомих казок та оповідань, складанні невеличких сюжетних та описових розповідей діти виконують завдання тільки з допомогою дорослого, або потребують додаткового пояснення. З огляду на це постає нагальна потреба в посиленні цілеспрямованої роботи з розвитку зв’язного мовлення дітей, художньо-мовленнєвої діяльності, забезпечення належних умов засвоєння дитиною культури мовлення і спілкування, елементарних правил користування мовленням у різних життєвих ситуаціях, що надасть дітям можливість для духовно-емоційного та пізнавального розвитку. Водночас слід продовжувати роботу на засвоєння дітьми таких логічних операцій, як аналіз, синтез, порівняння, причиновонаслідковий зв’язок, узагальнення під час ознайомлення з природним та предметним довкіллям, розвитком дрібної моторики руки, трудових навичок дітей.
В результаті дослідження виявлено, що менша половина дошкільників володіють опануванням фонематичним складом мовлення, частина вихованців не розрізняють мовні та немовні, близькі та схожі звуки рідної мови, з труднощами дається звуковий та складовий аналіз слів. Найнижчий показник на інклюзивній та логопедичній групах.
Освітня лінія «Дитина у природному довкіллі».
№1 – 66 %,
№2 – 70%,
№3 – 47%,
№4 – 58%,
№ 5– 35%,
№6 – 45 %,
№7 – 80%,
№8 – 61%,
№9 – 41%,
№10 – 83%
Середній показник 58%.
Діти мають загальне уявлення про життя людей на планеті Земля, про воду, вогонь, природні явища. Спільно з дорослими вирощують рослини та доглядають за ними; виявляють інтерес до живої та неживої природи, Всесвіту. Недостатні знання з розділу «Рослини», «Гриби», «Тварини» (назви рослин найближчого оточення, тварин, їх дитинчат, особливості їх живлення).
Аналіз результатів показав, що більшість дітей виявляють пізнавальну активність, спостережливість та винахідливість, а дуже незначна кількість дошкільнят продемонструвала часткову сформованість пізнавальної мотивації. На жаль, є частка дітей, які не вирізняються наявністю сформованих проявів до пізнавальної діяльності .
Освітня лінія «Дитина у світі культури»:
№1 – 55%,
№2 – 70%,
№3 – 47%,
№4 – 50%,
№ 5– 40%,
№6 – 71 %,
№7 – 53%,
№8 – 84%,
№9 – 41%,
№10 – 58%
Середній показник 57%.
Більшість дітей розуміють зміст художніх творів, відповідають на нескладні запитання, правильно оцінюють поведінку персонажів; декламують вивчені вірші напам`ять, але без інтонаційної виразності. Орієнтуються у довкіллі: вміють користуватися предметами й іграшками відповідно їх призначення, будують елементарні висловлювання про довкілля, знають своє ім`я, імена батьків, друзів, вихователів, помічників вихователя. Слабко володіють техніками малювання, особливо пензликом, олівцями. Більшість дітей виконують роботу з допомогою дорослого, потребують словесної інструкції та показу послідовності в роботі, зафарбовують площини виходячи за контуру малюнка; слабко орієнтуються на площині, дрібна моторика недорозвинена за віком.
За підсумками контрольних зрізів успішність на початку навчального року по групах становить:
№1 – 64 %,
№2 – 67%,
№3 – 51%,
№4 – 49%,
№ 5– 42%,
№6 – 64 %,
№7 – 74%,
№8 – 69%,
№9 – 45%,
№10 – 60%.
По закладу успішність становить 58%.
На основі аналізу отриманих даних середній показник рівня досягнень дітей за освітніми лініями у межах БКДО на жовтень 2021 року по дошкільному закладу складає 58%. Зведені результати свідчать про те, що загалом діти дошкільного віку мають середній рівень засвоєння знань освітніх ліній Базового компонента і вимог освітньої програми «Дитина». Моніторинг досягнень дітей кожної вікової групи за показниками всіх семи освітніх ліній розвитку показав, що найкращі результати здобуті за такими освітніми лініями, як “Особистість дитини», “Гра дитини”, “Дитина у соціумі” (більше 60%).
Найнижчі показники – «Мовлення дитини», «Дитина в сенсорно-пізнавальному розвитку» (51-52%).
Причинами, які вплинули на темп та якість засвоєння дітьми матеріалу за різними освітніми лініями згідно Базового компоненту дошкільної освіти та освітньої програми «Дитина» є: недостатня увага з боку батьків до рекомендацій педагогів щодо закріплення знань дітей в повсякденному житті; обмежене спілкування дітей з батьками; низьким рівнем відповідних знань у дітей-новачків, які раніше не відвідували дошкільний заклад, часта відсутність дітей по хворобі, або з сімейних обставин в дитячому садочку, що веде до пробілів в знаннях; збільшення кількості дітей з «особливими» потребами, які потребують підвищеної уваги з боку дорослих, індивідуального підходу щодо здійснення навчання та виховання.
Виходячи із вищезазначеного пропоную:
- Протягом навчального року роботу педагогічного колективу спрямувати на підвищення рівня життєвих досягнень дітей за освітніми лініями «Мовлення дитини», «Дитина в природному довкіллі», «Дитина у світі культури» , «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» через організацію семінарів, практикумів, тренінгів, консультацій щодо формування у дітей культури мовленнєвого спілкування, логіко-математичного розвитку, поведінки на засадах національно-патріотичного виховання, втілення найефективніших методів та прийомів в роботі з дітьми з трудового, мовленнєвого розвитку.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальні:
вихователь-методист.
- За допомогою інтерактивних форм роботи з батьками відпрацьовувати практичні навички ефективної взаємодії з дітьми для виховання фізично розвиненої, соціально компетентної, творчої особистості.
Термін: жовтень, січень, квітень 2021-2022 року. Відповідальні:
вихователь-методист, практичний психолог, вихователі.
- Забезпечити психологічний супровід дітей з особливими потребами, надати консультативну допомогу вихователям, батькам щодо організації освітнього процесу з дітьми.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальна: практичний психолог
4.Створювати умови для організації різних видів діяльності (ігрової, рухової, предметної, природничої, сенсорно-пізнавальної, мовленнєвої) для подальшого набуття дітьми дошкільного віку різних видів компетенцій.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальні: вихователі груп.
- Варіативно застосовувати ефективні інноваційні оздоровчі технології: елементи художньої гімнастики, пальчикова гімнастика, дихальна та звукова гімнастика, психогімнастика. Підвищити рухову активність, впроваджувати дозований біг, удосконалювати проведення спортивних ігор.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальні: вихователі груп.
- Підвищувати рівень мовленнєвої активності, спонукаючи кожну дитину до участі в обговоренні, даючи можливість висловлювати власні думки, чергувати мовленнєві завдання з іншими видами дитячої діяльності для збереження інтересу й ініціативності дітей до навчального матеріалу заняття. Закріплювати мовленнєві вміння, набуті на заняттях, під час різних видів дитячої діяльності; Співпрацювати з батьками щодо мовленнєвого розвитку дітей: систематичного читання книжок, обговорення ілюстрацій, дотримання культури мовлення і мовного етикету.
Термін: протягом І півріччя 2021-2022 року.
Відповідальні: вихователі груп.
31.08.2021 року проведена настановча педрада. Працівників ознайомлено з річним планом роботи закладу, окреслено основні напрямки діяльності на 2021-2022 навчальний рік. Цікавинкою зустрічі був спогад педагогів про своє перше вересня.
Кращий досвід дошкільного навчального закладу
№21 «Оленка» за 2020-2021 навчальний рік
Головним напрямком діяльності ДНЗ №21 «Оленка» як Школи сприяння здоров’ю є формування і розвиток фізично, психічно, соціально і морально здорової особистості, створення умов для збереження і зміцнення здоров’я вихованців, підготовка їх до суспільного життя.
Умовами цілісного розвитку дитини є використання у закладі здоров’язбережувальних технологій.
Поряд з традиційними способами фізичного виховання та оздоровлення дітей у практиці роботи активно використовуються: фітбол-гімнастика, степ-аеробіка, балансування, кольоротерапія, піскова терапія, масаж і самомасаж, дихальна гімнастика… В минулому навчальному році на спортивному майданчику закладу встановлено паралельні бруси. Це дало змогу впроваджувати у фізкультурну роботу дитсадка елементи дитячого воркауту. У листопаді 2020 року на базі ДНЗ №21 «Оленка» (в онлайн-режимі) проведено засідання методичної студії інструкторів з фізкультури міста. Педагоги закладу презентували досвід організації фізкультурно –оздоровчої роботи з дошкільниками. (відео додається).
Творча група педагогів дошкільного навчального закладу №21 «Оленка» працювали над проблемою щодо використання інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі закладу. Педагогами створено різноманітні мультимедійні презентації, фонетичні зарядки і пісні, навчальні мультфільми, дидактичні комп’ютерні ігри, відеозаняття, відеофільми про історію рідного міста, людей різних професій… Нещодавно ми почали створювати пластилінові мультфільми за мотивами народних казок, де діти є активними учасниками у виготовленні та озвученні персонажів. У березні 2021 року на базі ДНЗ №21 «Оленка» (в онлайн-режимі) проведено засідання методичної студії вчителів-логопедів. Педагоги закладу презентували досвід організації фізкультурно –оздоровчої роботи з дошкільниками. (відео додається)
Цього року творча група у складі Макаренко Вікторії Олександрівни, учителя-логопеда; Брайко Тетяни Анатоліївни, вихователя-методиста; Максимяк Ірини Анатоліївни, вихователя дошкільного навчального закладу №21 «Оленка» зайняла І місце за кращий електронний освітній ресурс із теми «Вчимо казку по-новому «Ходить гарбуз по городу» для молодших дошкільників» у обласному конкурсі на кращий електронний освітній ресурс – 2021. (відео мультфільму додається)
Колектив ДНЗ №21 «Оленка», керуючись Законом України «Про дошкільну освіту», Положенням «Про дошкільний навчальний заклад», Базовим компонентом дошкільної освіти, чинними освітніми програмами «Дитина в дошкільні роки» та «Я у світі», листом МОН України від 30.07.2020 № 1/9-411 «Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти у 2020-2021 н.р.» продовжить працюватиме над проблемою: «Формування гармонійного розвитку, світоглядних орієнтирів, духовно-моральних цінностей особистості та професійної компетентнсті педагога в умовах реформування освіти» та спрямує свої зусилля на реалізацію завдань:
формування природничо-екологічної компетентності дітей дошкільного віку,
формування соціального досвіду дошкільника через організацію сюжетно-ігрової діяльності,
організація корекційно-відновлювальної роботи в спеціальних групах (№№ 1,2,6,7,9,10)
Ми працюємо за освітньою програмою “Дитина в дошкільні роки” 2015 р. отримала гриф і діє з 01.09.2016 р.
Оновлення освітньої програми обумовлено закономірною необхідністю: соціальним розвитком суспільства і психолого-педагогічної науки, вимогами практики та обов’язковістю дошкільної освіти для дітей п’ятирічного віку, визначеною Законом України “Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти щодо організації навчально-виховного процесу” (2010 р.), Базовим компонентом дошкільної освіти в чинній редакції 2012 р., а також протиріччями, що існують у сучасній дошкільній освіті.
Оновлений варіант програми “Дитина в дошкільні роки” зорієнтовано на цінності та інтереси дитини, урахування вікових можливостей, на збереження дитячої субкультури, на ампліфікацію дитячого розвитку, взаємозв’язок усіх сторін життя малюка.
Відповідно до мети всі завдання, представлені в програмі, розподілено на освітні лінії, що відповідають Базовому компоненту дошкільної освіти в Україні.
Програму “Дитина в дошкільні роки” адресовано педагогам, практичним психологам і соціальним педагогам дошкільних навчальних закладів, вихователям, які працюють у будинках сімейного типу, в закладах інтернатного типу тощо; студентам педагогічних інститутів та коледжів, які навчаються за спеціальністю “Дошкільна освіта”; батькам.
Освітні лінії: «Особистість дитини», «Дитина в соціумі», «Дитина в природному довкіллі», «Гра дитини», «Дитина в світі культури», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Мовлення дитини».
Програми
Реалізація завдань Базового компоненту здійснюється виконанням програми розвитку дитини від народження до шести років «Я у світі», комплексної освітньої программа «Дитина в дошкільні роки», (наук. кер. Крутій К.Л.), програми розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років «Віконечко» (за заг. ред. Сак Т.В.), програмно-методичного комплексу «Корекційна робота з розвитку мовлення дітей із фонетико- фонематичним недорозвитком мовлення» (авт.Рібцун Ю.В.), програми розвитку дітей дошкільного віку з порушенням опорно-рухового апарату (авт. Єфіменко М.М.), парціальних программ: з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей віком від 3 до 6 років «Про себе треба знати, про себе треба дбати», (авт. Лохвицька Л.В.), програми «Дошкільнятам- освіта для сталого розвитку» (авт. Н. Гавриш), нормативних документів Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України, Департаменту освіти і науки Черкаської облдержадміністрації, управління освіти.
7 освітніх ліній
Освітня лінія “Особистість дитини”
1.Здоров’я та фізичний розвиток:безпека життєдіяльності;здоров’я та хвороби;гігієна диттєдіяльності;рухова активність;здоров’язбережувальна компетенція;2. Самоставлення:Самосвідомість;Особистісно-оцінна компетенція.
Освітня лінія “Особистість дитини” передбачає:
– формування позитивного образу “Я”, створення бази особистісної культури дитини, її активної життєдіяльності;- виховання в дитини позитивного ставлення до своєї зовнішності, сформованості основних фізичних якостей, рухових умінь, культурно-гігієнічних, оздоровчих навичок та навичок безпечної життєдіяльності. На кінець дошкільного періоду життя в дитини мають бути сформовані базові якості особистості: довільність, самостійність і відповідальність, креативність, ініціативність, свобода поведінки і безпечність, самосвідомість, самоставлення, самооцінка.
Дитина в соціумі 1.Сім’я; 2.Родина: родинно-побутова компетенція;
3. Люди:дорослі;діти;група;соціально-комунікативна компетенція.
Зміст освітньої лінії “Дитина в соціумі” передбачає
формування у дітей навичок соціально прийнятої поведінки, вміння орієнтуватись у світі людських відносин, готовності співпереживати та співчувати іншим. Завдяки спілкуванню з дорослими як носіями суспільно-історичного досвіду людства в дитини з’являються інтерес та вміння розуміти інших, долучатися до спільної діяльності з однолітками та дорослими, об’єднувати з ними свої зусилля для досягнення спільного результату, оцінювати власні можливості, поважати бажання та інтереси інших людей. Взаємодія з іншими людьми є своєрідним видом входження дитини в людський соціум, що вимагає уміння узгоджувати свої інтереси, бажання, дії з іншими членами суспільства.
Дитина у природному довкіллі
1. Природа планети Земля:явища природи;рослини, гриби;тварини;2.Життєдіяльність людини у природному довкіллі.3. Всесвіт:Природничо- екологічна компетенція.
Зміст освітньої лінії “Дитина у природному довкіллі” містить
доступні дитині дошкільного віку уявлення про природу планети Земля та Всесвіту, розвиток емоційно-ціннісного та відповідального ставлення до природного довкілля. Природнича освіченість передбачає наявність уявлень дитини про живі організми і природне середовище, багатоманітність явищ природи, причинно-наслідкові зв’язки у природному довкіллі та взаємозв’язок природних умов, рослинного і тваринного світу, позитивний і негативний вплив людської діяльності на стан природи. Ціннісне ставлення дитини до природи виявляється насамперед у її природодоцільній поведінці: виважене ставлення до рослин і тварин, готовність включатись у практичну діяльність, що пов’язана з природою, дотримування правил природокористування.
Дитина у світі культури
1.Предметний світ:житло;за межами житла;предметно- практична діяльність;предметно- практична компетенція.2.Світ мистецтва:сприйняття мистецтва;ціннісне ставлення до мистецтва..3. Художньо- продуктивна діяльність:образотворча;музична;театральна;літературна;художньо- продуктивна компетенція.
Освітня лінія “Дитина у світі культури” передбачає
формування почуття краси в її різних проявах, ціннісного ставлення до предметного змісту, розвиток творчих здібностей, формування елементарних трудових, технологічних та художніх навичок, самостійності, культури та безпеки праці. Результатом оволодіння дитиною різними видами художньої діяльності є сформоване емоційно-ціннісне ставлення до процесу та продуктів творчої діяльності, позитивна мотивація досягнень; здатність орієнтуватися в розмаїтті властивостей предметів, розуміти різні способи створення художніх образів, виявляти інтерес до об’єктів, явищ та форм художньої діяльності, а також оволодіння навичками практичної діяльності, культурного споживання.
Гра дитини. Розвиток ігрової діяльності дітей з використанням усіх видів ігор (У Базовому компоненті, зокрема в освітній лінії “Гра дитини”, види ігор визначаються за структурними відмінностями — сюжетно-рольові, режисерські, конструкторсько-будівельні, дидактичні, словесні, настільно-друковані, рухливі зі співом і діалогом, театралізовані, українські народні ігри.)
Освітня лінія “Гра дитини” передбачає
розвиток у дітей творчих здібностей, самостійності, ініціативності, організованості в ігровій діяльності та формування у них стійкого інтересу до пізнання довкілля і реалізації себе в ньому. Гра забезпечує задоволення ігрових уподобань кожної дитини, сприяє виникненню дружніх, партнерських стосунківта ігрових об’єднань за інтересами, спонукає до обміну думками, оцінювання себе й інших, заохочує до імпровізації, висловлювання власних оцінно-етичних суджень.
Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі
Формування елементарних математичних уявлень;Сенсорний розвиток дитини.
Освітня лінія “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі” передбачає
сформованість доступних для дитини дошкільного віку уявлень, що відображають ознаки, властивості та відношення предметів і об’єктів довколишнього світу. Показником сформованості цих уявлень є здатність дитини застосовувати отримані знання у практичній діяльності (ігровій, трудовій, сенсорно-пізнавальній та ін.), оволодіння способами пізнання дійсності, розвиток у неї наочно-дієвого, наочно-образного, словесно-логічного мислення. Сенсорно-пізнавальна освітня лінія спрямована на інтеграцію змісту дошкільної освіти, формування у дітей пошуково-дослідницьких умінь, елементарних математичних уявлень, цілісної картини світу, компетентної поведінки в різних життєвих ситуаціях.
Мовлення дитини Звукова культура мовлення; Словникова робота;
Граматична правильність мови;Зв’язне монологічне та діалогічне мовлення
Освітня лінія “Мовлення дитини” передбачає
засвоєння дитиною культури мовлення та спілкування, елементарних правил користування мовою у різних життєвих ситуаціях. Оволодіння мовою як засобом пізнання і способом специфічно людського спілкування є найбільш вагомим досягненням дошкільного дитинства. Мова виступає “каналом зв’язку” для одержання інформації з немовних сфер буття, засобом пізнання світу від конкретно-чуттєвого до понятійно-абстрактного. Мовленнєве виховання забезпечує духовно-емоційний розвиток дитини через органічний зв’язок із національним вихованням. Мовленнєва діяльність дітей дошкільного віку складається із різних видів говоріння та слухання, у процесі якої формуються мовленнєві вміння і навички. Вивчення української мови в дошкільних навчальних закладах національних спільнот передбачає залучення дітей інших національностей, які є громадянами України, до оволодіння українською мовою як державною на рівні вільного спілкування з іншими дітьми і дорослими, виховання інтересу та позитивного ставлення до української мови.Кожна освітня змістова лінія Базового компонента дошкільної освіти завершується узагальненим визначенням результату освітньої роботи – сформованістю певного виду компетенцій.